Urbana Champaign 29. septembra (TASR) - V súhvezdí Veľký voz sa nachádza zvláštna planetárna hmlovina, tvarom pripomínajúca hlavu sovy. Preto sa aj nazýva Sovia hmlovina. Španielski a americkí astronómovia sa na stránkach Astronomical Journalu pokúsili vysvetliť genézu vzniku tohto zaujímavého plynového oblaku.
Sovia hmlovina sa skladá z troch sústredených plynných obalov: slabého vonkajšieho halo, guľovitého stredného a eliptického vnútorného obalu. Vnútorný obal je rozdelený do dvoch tmavých oblastí, ktoré pripomínajú oči sovy. Dve veľmi jasné miesta sa dajú interpretovať ako čelo a zobák tohto nočného vtáka.
Podľa Martina Guererra z University of Urbana Champaign vzniklo vonkajšie halo pravdepodobne v období, keď zhasla nukleárna pec v jadre materskej hviezdy, ktorá odvrhla veľké množstvo hmoty.
Po jej zániku začal ďalšiu hmotu do okolia roznášať hviezdny vietor. Ten začal silnieť a premenil sa na "supervietor". Odfúknutá hmota takto vytvorila stredný obal Sovej hmloviny.
Hviezdny vietor naďalej silnel a skomprimoval plyn v strednej vrstve, v ktorej zostalo relatívne málo hmoty. Medzičasom vietor zoslabol, takže hmota prúdi späť do "očí" Sovej hmloviny.
Na svoje pozorovania použili astronómovia ďalekohľad Williama Herschela na ostrove La Palma a Burrellov-Schmidtov teleskop v Kitt Peak National Observatory.
Planetárne hmloviny nemajú s planétami nič spoločné, ale vznikajú pri kolapse stredne ťažkých hviezd. Sovia hmlovina je od Zeme vzdialená 2000 svetelných rokov.