(18. – 24. 9. 2003)
* Dan Ralph z Cornell University s kolegami vyrobil drobučké magnety na báze kobaltu a medi vyžarujúce mikrovlny. Poslúžia napríklad na vývoj kompaktných mikrovlnných zdrojov pre mobily.
* Robert Hayes a B. J. Feenstra z firmy Philips vyvinuli nový typ zobrazovacieho zariadenia z kategórie „elektronického papiera“. V pixeloch využíva antagonizmus vody a oleja, pracuje pri nízkych napätiach a je vcelku lacný.
* Bruno Bertotti z Universit`a di Pavia s kolegami analýzou pôsobenia gravitácie Slnka na rádiové vlny zo sondy Cassini potvrdili správnosť Einsteinovej všeobecnej teórie relativity.
* Prísun oxidu uhličitého do atmosféry zvyšuje podľa Kena Caldeiru a Michaela Wicketta z Lawrence Livermore National Laboratory kyslosť oceánov. Za niekoľko storočí môže ich pH klesnúť viac ako kedykoľvek v posledných 300 miliónoch rokov, čo ohrozí morský život.
* Richard Fortrey z londýnskeho Natural History Museum a Brian Chatterton z University of Alberta objavili fosílie trilobita, ktorý žil pred asi 380 miliónmi rokov (na snímke). Na vysunutých očiach s 360-stupňovým zorným poľom mal „slnečníky“, chrániace ich pred svetlom dopadajúcim zhora.
* Tím Francisa Burrowsa z Conforma Therapeutics Corporation vysvetlil mechanizmus pôsobenia protirakovinového lieku 17-AAG. Na- rúša funkciu bielkoviny Hsp90, ktorá reguluje mnohé procesy aktivované v rakovinových bunkách. Susedné zdravé bunky nepoškodzuje.
* Andreas Villunger z Universität Innsbruck s kolegami preukázal kľúčovú úlohu génov puma a noxa a ich bielkovín, najmä prvého, v apoptóze (programovaná bunková smrť, akási „samovražda“ poškodených buniek), čo má veľký význam pre vývoj protirakovinových liekov.
* Na chudnutie pre zdravie nikdy nie je neskoro! William Mair z University College London s kolegami na ovocných muškách zistil, že aj keď začali diétu až v pokročilej dospelosti, ich úmrtnosť rýchlo poklesla a život sa im predĺžil na úroveň tých, čo sa stravovali racionálne celý život.
* Tím Kenta Vranu z Wake Forest University School of Medicine úspešne dotiahol vývoj partenogenetických (neoplodnených samcom) vajíčok opíc makakov ku skorému embryu a línii kmeňových buniek. Takéto bunky z ľudskej partenogenézy by boli eticky „kóšer“.
* M. Springer z University of Alaska s kolegami tvrdí, že za nedávnym úpadkom počtu tuleňov, mrožov a morských vydier v severnom Tichomorí je komerčné veľrybárstvo po 2. svetovej vojne. Veľrýb výrazne ubudlo, a tak sa ich hlavné predátory, kosatky, vrhli na menšiu korisť.