SME

Týždeň vo vede

(18. – 24. 9. 2003)

(18. – 24. 9. 2003)

* Dan Ralph z Cornell University s kolegami vyrobil drobučké magnety na báze kobaltu a medi vyžarujúce mikrovlny. Poslúžia napríklad na vývoj kompaktných mikrovlnných zdrojov pre mobily.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Robert Hayes a B. J. Feenstra z firmy Philips vyvinuli nový typ zobrazovacieho zariadenia z kategórie „elektronického papiera“. V pixeloch využíva antagonizmus vody a oleja, pracuje pri nízkych napätiach a je vcelku lacný.

* Bruno Bertotti z Universit`a di Pavia s kolegami analýzou pôsobenia gravitácie Slnka na rádiové vlny zo sondy Cassini potvrdili správnosť Einsteinovej všeobecnej teórie relativity.

SkryťVypnúť reklamu

* Prísun oxidu uhličitého do atmosféry zvyšuje podľa Kena Caldeiru a Michaela Wicketta z Lawrence Livermore National Laboratory kyslosť oceánov. Za niekoľko storočí môže ich pH klesnúť viac ako kedykoľvek v posledných 300 miliónoch rokov, čo ohrozí morský život.

* Richard Fortrey z londýnskeho Natural History Museum a Brian Chatterton z University of Alberta objavili fosílie trilobita, ktorý žil pred asi 380 miliónmi rokov (na snímke). Na vysunutých očiach s 360-stupňovým zorným poľom mal „slnečníky“, chrániace ich pred svetlom dopadajúcim zhora.

* Tím Francisa Burrowsa z Conforma Therapeutics Corporation vysvetlil mechanizmus pôsobenia protirakovinového lieku 17-AAG. Na- rúša funkciu bielkoviny Hsp90, ktorá reguluje mnohé procesy aktivované v rakovinových bunkách. Susedné zdravé bunky nepoškodzuje.

SkryťVypnúť reklamu

* Andreas Villunger z Universität Innsbruck s kolegami preukázal kľúčovú úlohu génov puma a noxa a ich bielkovín, najmä prvého, v apoptóze (programovaná bunková smrť, akási „samovražda“ poškodených buniek), čo má veľký význam pre vývoj protirakovinových liekov.

* Na chudnutie pre zdravie nikdy nie je neskoro! William Mair z University College London s kolegami na ovocných muškách zistil, že aj keď začali diétu až v pokročilej dospelosti, ich úmrtnosť rýchlo poklesla a život sa im predĺžil na úroveň tých, čo sa stravovali racionálne celý život.

* Tím Kenta Vranu z Wake Forest University School of Medicine úspešne dotiahol vývoj partenogenetických (neoplodnených samcom) vajíčok opíc makakov ku skorému embryu a línii kmeňových buniek. Takéto bunky z ľudskej partenogenézy by boli eticky „kóšer“.

SkryťVypnúť reklamu

* M. Springer z University of Alaska s kolegami tvrdí, že za nedávnym úpadkom počtu tuleňov, mrožov a morských vydier v severnom Tichomorí je komerčné veľrybárstvo po 2. svetovej vojne. Veľrýb výrazne ubudlo, a tak sa ich hlavné predátory, kosatky, vrhli na menšiu korisť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf zboru poradcov premiéra, Erik Kaliňák v relácií Ta3 Kráľ na ťahu

Smer vyslal čoraz odvážnejšiemu šéfovi SNS pri transakčnej dani signál.


2
Umelecká vizualizácia exoplanéty K2-18b.

Na potvrdenie sú potrebné ďalšie údaje.


ČTK 7
Matúš Ritomský

Izolovaný od zvyšku Európy nedokáže priniesť vlastnej krajine nič.


21
Brankár Patrik Rybár (Slovensko), Michal Laurenčík (Slovensko) a Tim Brunnhuber (Nemecko) počas prípravného zápasu pred MS 2025.

Zápas sledujeme online.


SkryťZatvoriť reklamu