SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Aj opice si potrpia na spravodlivé pravidlá hry

Civilizovanosť krajiny určuje aj skutočnosť, v akej miere v nej vládne duch fair-play. Pre jednotlivcov bolo kľúčovým prvkom v evolúcii tejto vlastnosti zrejme porovnávanie vlastného úsilia s odmenou, ktorú zaň dostali, s tým, čo za ten istý výkon dostali


Mláďa malpy hnedej prosí kŕmiaceho sa dospelého samca, aby sa s ním podelil o potravu. Adresát prosbe prakticky vždy vyhovie.

FOTO – NATURE

iní. V prípade nenaplnených očakávaní nasledujú negatívne reakcie. Práve odporom k nerovnakému prístupu v odmeňovaní mnohí vedci vysvetľujú ľudskú kooperáciu ako racionálnu voľbu. Lebo aj keď zohľadníme všetky čiastkové kultúrne rozdiely, zmysel pre spravodlivosť je pravdepodobne univerzálnou ľudskou črtou.

Ľudia však nie sú jediné živočíchy, ktoré vzájomne spolupracujú. Ba mnohé vysoko kooperatívne druhy sa riadia pravidlami fair-play tak striktne, až si pozorovateľ voľky-nevoľky kladie otázku, či evolúcia človeka a ľudskej spoločnosti ozaj vždy znamenala krok vpred.

Veľmi zaujímavú sériu experimentov v tejto oblasti teraz urobili Sarah Brosnanová a Frans de Waal z Yerkesovho národného strediska pre výskum primátov pri Emory University v Atlante (Georgia, USA). Ako napísali v časopise Nature, vybrali si k nim juhoamerické opice malpy hnedé (Cebus apella), obľúbených chovancov zoologických záhrad pre ich živosť, časté ľubozvučné hlasové prejavy a vysokú inteligenciu.

V prírode malpy dokonca používajú jednoduché nástroje, čím sa vyrovnajú ľudoopom ako šimpanzy. Malpy zvyčajne žijú v skupinách s 15-50 členmi a pre ich správanie je typická značná vzájomná spolupráca a tolerancia.

Brosnanová s de Waalom nechali desať málp (päť samíc a päť samcov z dvoch dlhodobo stabilných sociálnych skupín) vykonávať rôzne úkony a potom ich odmeňovali tak, aby jedno zviera vždy videlo, ako pochodili ostatné. Ukázalo sa, že ak niektoré zviera zbadalo, že iné dostalo za tú istú „prácu“ odlišnú odmenu, tie malpy, ktorým pripadla menej cenená potrava (uhorka namiesto hrozna), prestali s experimentátormi spolupracovať a uhorku dokonca odmietli, aj keď ju predtým bežne prijímali. Osobitne ostrá bola odmietavá reakcia vtedy, keď niektorá malpa zaregistrovala, že iná dostala hrozno, hoci nerobila vôbec nič. Podľa všetkého väčšiu pozornosť venujú hodnote vymieňaných produktov a služieb malpie samice.

Nové poznatky Brosnanovej a de Waala podporujú záver o veľmi skorom evolučnom pôvode odporu primátov proti očividnej nespravodlivosti. Pravda, nie pri tých druhoch, pre ktoré sú príznačné despotické sociálne hierarchie. Malpy, tolerantný druh s dobre vyvinutou deľbou potravy a kooperáciou, sa však vo svojom správaní zjavne riadi silne emotívne nabitými očakávaniami spravodlivého charakteru rozdeľovania odmien a sociálnych výmen. Tie ich vedú k tomu, aby nerovnaké zaobchádzanie v rovnakých podmienkach nestrpeli a neváhali to dať zreteľne najavo.

ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Otázky a odpovede.


24. sep
Do nemocníc treba prinajmenšom respirátor. Test nezriedka potrebujú aj zaočkovaní.

Dĺžka návštev sa pohybuje v minútach.


19 h
Zdravotný pracovník vkladá tyčinku do tuby po odobratí vzorky na PCR test na ochorenie Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 408-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 596 obetí.


a 4 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Odkedy Yersinia pestis sprevádza ľudstvo?


a 1 ďalší 2 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 25. sep
Skryť Zatvoriť reklamu