SME
Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

Vreckové počítače vraj vymiznú

Éra prenosných vreckových počítačov (PDA) sa končí, myslí si David Levin, šéf firmy Symbian vyrábajúcej softvér pre mobilné telefóny. Pokrok vo vývoji nových mobilných telefónov, do ktorých výrobcovia pridávajú stále nové funkcie vyhradené predtým len ...


Vreckové počítače sú vraj v porov- naní s mobilmi príliš drahé a ťažké, a preto im hrozí vyhynutie. FOTO – ARCHÍV

Éra prenosných vreckových počítačov (PDA) sa končí, myslí si David Levin, šéf firmy Symbian vyrábajúcej softvér pre mobilné telefóny. Pokrok vo vývoji nových mobilných telefónov, do ktorých výrobcovia pridávajú stále nové funkcie vyhradené predtým len pre prenosné počítače, totiž postupuje tak rýchlo, že čoskoro sa popri nich stanú zbytočné nielen drahé PDA zariadenia, ale aj digitálne fotoaparáty. „PDA je mŕtve,“ vyhlásil Levin pre BBC.

Stále sa znižujúca cena za prídavné funkcie pre mobily, najmä miniatúrne fotoaparáty, podľa neho spôsobí dramatické zmeny na celom trhu so spotrebnou elektronikou. Moderné telefóny totiž dokážu väčšinu toho, čo bežný človek na prenosných počítačoch využíva – obsahujú programy na správu kontaktov, vybavovanie pošty aj kalendár – sú však oveľa ľahšie a lacnejšie. Z mobilov sa tak postupne stane nielen nástroj na telefonovanie, ale prirodzene budú slúžiť aj na prehrávanie hudby, hranie hier či počúvanie rozhlasových staníc.

Pokrok v oblasti mobilných telefónov môže podľa názoru šéfa Symbianu privodiť šok aj výrobcom digitálnych fotoaparátov. Podľa štúdie Gartneru sú totiž najmä zabudované fotoaparáty dôvodom, ktorý v súčasnosti motivuje ľudí k nákupu nového mobilu. V Ázii už má fotoaparát zabudovaných 70-80 percent v súčasnosti predávaných mobilov a Európa bude zrejme trend nasledovať. „Niekedy v priebehu najbližších šiestich či deviatich mesiacov počet predaných mobilov s fotoaparátmi prevýši počet samostatných digitálnych fotoaparátov,“ predpovedá David Levin.

Zároveň však podľa neho bude trvať oveľa dlhšie, ako výrobcovia mobilov očakávajú, kým sa ich majitelia naučia používať všetky ich pokročilé funkcie. Dlhšie snáď bude len obdobie, ktoré budú potrebovať mobilní operátori, aby prišli na to, ako z nových možností mobilov získať príjmy aj pre seba. (bbc, tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lídri koaličných strán.

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.

14m
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 311-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 388 obetí. Začínajú platiť sprísnené opatrenia.

4 h