
6. 9.–12. 9. 2001
* Americko-mexický tím na čele s Michaelom Sheridanom z University of Buffalo zostavil novú presnú mapu nebezpečných zón okolo vari najrizikovejšej sopky planéty – Popocatepetl, ktorá leží neďaleko mnohomiliónovej mexickej metropoly Ciudad de México. Podnetom im bol hrozivý výbuch tejto sopky vlani v decembri.
* Podľa biologičky Carol Turleyovej z Plymouth Marine Laboratory (Veľká Británia) môžu baktérie, žijúce izolovane v morských hlbinách, získavať užitočné nové gény od iných mikroorganizmov vo zvyškoch planktónu, ktoré ako vločky snehu klesajú na morské dno.
* Vedci z Wisconsin Primate Regional Center oznámili, že po úspešnom zavedení génu medúzy, spôsobujúceho silné zelenkasté svetielkovanie, do oplodnených vajíčok opíc makakov, dosiahli podobné svetielkovanie v placentách dvoch opičích embryí.
* Americkí astronómovia oznámili, že prístrojmi na palube satelitu NASA Chandra našli pri mladých hviezdach v súhvezdí Orióna izotopy hliník-26, vápnik-41 a berýlium-10. Vznikli zrejme erupciami krátko po utvorení týchto hviezd. Pri takýchto izotopoch v našej slnečnej sústave sa predpokladalo, že sú importom z výbuchu blízkej hviezdy ako supernovy – no teraz sa zdá, že ich mohlo vyrobiť samo mladé Slnko.
* Nové trojrozmerné zobrazovacie metódy umožnili vedcom z Dana-Farber Cancer Institute doteraz najpodrobnejšie preskúmať spôsob, akým vírus AIDS (HIV) uvádza do zmätku imunitný systém. Konkrétne ide o stret infikovaných buniek s „pomocnými“ T-bunkami mobilizujúcimi prirodzené obrany tela proti chorobe.
* Medzinárodný tím paleoantropológov na čele s Francúzom Sergeom Lebelom a Američanom Ericom Trinkausom posunul na základe štúdia fosílnych kostí predneandertálskych ľudí z lokality Bau de l‘Aubesier v juhovýchodnom Francúzsku počiatky preukázanej vzájomnej sociálnej starostlivosti praľudí do doby pred 175 000 rokmi.
* Tím na čele s Gregom Stephanopoulosom z Massachusetts Institute of Technology zasa úspešne využil upravené baktérie rodu Rhodococcus k syntéze kľúčovo dôležitého medziproduktu pri výrobe lieku Crixivan, používaného proti HIV. Tento biologický spôsob syntézy je oveľa výhodnejší ako tradičný chemický.