SME

Týždeň vo vede

6. 9.–12. 9. 2001




6. 9.–12. 9. 2001

* Americko-mexický tím na čele s Michaelom Sheridanom z University of Buffalo zostavil novú presnú mapu nebezpečných zón okolo vari najrizikovejšej sopky planéty – Popocatepetl, ktorá leží neďaleko mnohomiliónovej mexickej metropoly Ciudad de México. Podnetom im bol hrozivý výbuch tejto sopky vlani v decembri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Podľa biologičky Carol Turleyovej z Plymouth Marine Laboratory (Veľká Británia) môžu baktérie, žijúce izolovane v morských hlbinách, získavať užitočné nové gény od iných mikroorganizmov vo zvyškoch planktónu, ktoré ako vločky snehu klesajú na morské dno.

SkryťVypnúť reklamu

* Vedci z Wisconsin Primate Regional Center oznámili, že po úspešnom zavedení génu medúzy, spôsobujúceho silné zelenkasté svetielkovanie, do oplodnených vajíčok opíc makakov, dosiahli podobné svetielkovanie v placentách dvoch opičích embryí.

* Americkí astronómovia oznámili, že prístrojmi na palube satelitu NASA Chandra našli pri mladých hviezdach v súhvezdí Orióna izotopy hliník-26, vápnik-41 a berýlium-10. Vznikli zrejme erupciami krátko po utvorení týchto hviezd. Pri takýchto izotopoch v našej slnečnej sústave sa predpokladalo, že sú importom z výbuchu blízkej hviezdy ako supernovy – no teraz sa zdá, že ich mohlo vyrobiť samo mladé Slnko.

* Nové trojrozmerné zobrazovacie metódy umožnili vedcom z Dana-Farber Cancer Institute doteraz najpodrobnejšie preskúmať spôsob, akým vírus AIDS (HIV) uvádza do zmätku imunitný systém. Konkrétne ide o stret infikovaných buniek s „pomocnými“ T-bunkami mobilizujúcimi prirodzené obrany tela proti chorobe.

SkryťVypnúť reklamu

* Medzinárodný tím paleoantropológov na čele s Francúzom Sergeom Lebelom a Američanom Ericom Trinkausom posunul na základe štúdia fosílnych kostí predneandertálskych ľudí z lokality Bau de l‘Aubesier v juhovýchodnom Francúzsku počiatky preukázanej vzájomnej sociálnej starostlivosti praľudí do doby pred 175 000 rokmi.

* Tím na čele s Gregom Stephanopoulosom z Massachusetts Institute of Technology zasa úspešne využil upravené baktérie rodu Rhodococcus k syntéze kľúčovo dôležitého medziproduktu pri výrobe lieku Crixivan, používaného proti HIV. Tento biologický spôsob syntézy je oveľa výhodnejší ako tradičný chemický.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu