Od septembra uplatňuje spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD) novú obchodnú stratégiu, ktorej úlohou je eliminovať zdanlivé slabiny jej produktov oproti čipom najväčšieho konkurenta, Intelu. Dôvodom je, že najnovšie procesory od Intelu dosahujú vyššiu taktovaciu frekvenciu než najrýchlejšie čipy od AMD. Čipový gigant sa preto rozhodol voliť prídavné označenia pre svoje Athlony nie podľa dosahovaných gigahertzov, ale podľa celkového výkonu čipov. Novou stratégiou chce osloviť najmä záujemcov o kúpu PC, ktorí by sa nemali rozhodovať iba podľa taktovacej frekvencie. Uvádza sa to v správe PC Revue.
Analytici hodnotia stratégiu pozitívne a považujú ju za vhodné riešenie situácie, ktorej musí AMD na trhu v súčasnosti čeliť. Názvy jednotlivých verzií čipov budú vychádzať z názvov modelov a nebude z nich ihneď jasné, akú taktovaciu frekvenciu jednotlivé procesory dosahujú. AMD sa pri tejto stratégii riadi presvedčením, že vyššia frekvencia neznamená vždy vyšší výkon. Presné názvy jednotlivých modelov zatiaľ nie sú známe, ale predpokladá sa, že najnovší Athlon bude niesť označenie 1800+ alebo 1900+ podľa toho, ako svoj čip v porovnaní s Pentiom 4 AMD ohodnotí.
Podľa PC Revue nová stratégia predstavuje pre AMD veľkú zmenu v marketingu, lebo spoločnosť dlhé roky ťažila z toho, že jej čipy boli buď rýchlejšie, alebo lacnejšie než procesory od Intelu. Od minulého týždňa má však Intel na trhu 2-gigahertzové Pentium 4, zatiaľ čo AMD ponúka 1,4-gigahertzový Athlon a jeho nová verzia s rýchlosťou 1,5 GHz na svoju premiéru len čaká. Jej výhodou však je, že Athlon, hoci pomalší, v niektorých testoch rýchlejšie Pentium 4 prekonal a v mnohom sa mu vyrovnal. Podobnú stratégiu ako AMD už skôr realizovali výrobcovia Apple Computer a Cyrix, ktorí názorne demonštrovali, že pomalšie čipy PowerPC dokážu niektoré úlohy zvládnuť lepšie než Pentium 4. Ich snaha však nepriniesla očakávané výsledky. (sita)