SME

O nefungujúcich odkazoch a evolučnej informačnej štruktúre

Prečo je na internete tak veľa nefungujúcich hypertextových odkazov? Príčin je viac. Niektoré webové stránky po určitom čase jednoducho z internetu miznú. Iné nie sú dobre udržiavané a v odkazoch sú chyby. A na ďalších nenájdete za odkazom žiadanú stránku

jednoducho preto, že sa medzitým zmenila ich štruktúra - hoci hľadaná informácia stále tam niekde existuje. Hypertextové odkazy sú základom infraštruktúry, vďaka ktorej sa na internete pohybujeme. Bez nich by sme mali len stoh s miliardou dokumentov vysypaných na jednej kope. Správa týchto odkazov je preto dôležitou súčasťou starostlivosti o vlastné stránky a nefungujúci odkaz je spoľahlivým znakom neprofesionálneho webu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia sa stávajú na internete čoraz konzervatívnejšími a navštevujú stále menej a menej rôznych stránok. Oprávnene majú totiž dojem, že na webe sa musia veľmi často pohybovať len pomocou metódy pokusu a omylu - a to je dosť vyčerpávajúci spôsob, ako získavať informácie. Ľudia sa stali skeptikmi a nefungujúci odkaz je najlepšou cestou, ako v nich skepsu posilniť. Minulý rok viceprezident vyhľadávača AltaVista Andrei Broder odhadol, že asi pätina odkazov na webových stránkach, ktoré sú staršie ako rok, je už nefunkčných. Keď som nedávno vytváral webové stránky zo svojich starších článkov, zistil som, že nefunguje až 70 percent liniek, ktoré som postupne zhromaždil.

SkryťVypnúť reklamu

Pre autorov webových stránok je preto dôležité používať program, ktorý umožňuje funkčnosť odkazov kontrolovať. Kontrola rozsiahlej stránky by sa mala robiť aspoň raz ročne.

Dizajn webových stránok sa dlhé roky vyvíjal evolučne. Vyrobili ste stránku, otestovali, ako funguje, potom ste ju zmenili, znova otestovali, a tak ďalej. Stránky, ktoré sa neustále vyvíjajú, však mätú ľudí, ktorí sa v nich snažia orientovať. „Viem, kde táto stránka bola minulý týždeň, ale už je asi premiestnená,“ - to je až príliš častý refrén, ktorý k vám rozhodne neprivedie ďalších spokojných užívateľov.

Neustály vývoj stránky často znamená zahodiť starú verziu a vybudovať novú úplne od základov. Tento prístup bol dosť dobrý v začiatkoch, keď sme sa učili základy. Autorov stránok však stojí mimoriadne veľa času a financií a v návštevníkoch - potenciálnych zákazníkoch - vyvoláva frustráciu. Web má osem rokov. Základné pravidlá webového dizajnu už existujú a mali by sa rešpektovať. Je čas začať o štruktúre informácií na vašej stránke uvažovať tak, ako by bola vytesaná do kameňa, nie naškriabaná na zadnú stranu pivnej tácky.

SkryťVypnúť reklamu

Autori webových stránok, ktoré často menia štruktúru, s najväčšou pravdepodobnosťou nestrávili dosť času plánovaním, ako chcú obsah vlastne organizovať. Čas, ktorý strávite tvorbou navigácie a robustnej štruktúry stránky, ktorá sa bude dať použiť aj pri pridávaní nového obsahu, vám v budúcnosti ušetrí množstvo námahy a vašim návštevníkov podstatne zjednoduší život.

GERRY MCGOVERN, nua.ie

Skontrolujte si svoje linkyAk potrebujete skontrolovať, či na vašej webovej stránke nie sú nefunkčné hypertextové odkazy, môžete na to využiť napríklad bezplatný program Xenu‘s Link Sleuth. Na vašej stránke skontroluje nielen odkazy na iné weby, ale aj správnosť zadaných ciest k obrázkom či pozadiu jednotlivých HTML dokumentov, alebo odkazy v rámci frames (rámcov) dokumentov. Program funguje vo Windows, je bezplatný a inštalačný súbor má veľkosť len 180 kilobajtov. Domovskú stránku programu nájdete na http://home.snafu.de/ tilman/xenulink.html. (hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 132
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 734
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 616
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 602
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 586
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 049
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 909
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
SkryťZatvoriť reklamu