Washington 19. septembra (TASR) - Nemeckí a americkí vedci objavili vo Venezuele asi osem miliónov rokov staré pozostatky najväčšieho hlodavca, aký kedy žil na Zemi. Zviera, príbuzné súčasných morčiat, bolo veľké ako byvol a živilo sa chaluhami a krokodílmi, píšu vedci z univerzity v Tübingene v časopise Science.
Živočích s vedeckým menom Phoberomys pattersoni vážil asi 700 kilogramov. Je to viac ako desaťnásobok hmotnosti najväčšieho hlodavca súčasnosti - kapybary, ktorá váži v priemere 50 kilogramov.
P. pattersoni bol aj podstatne väčší ako kapybara: do dĺžky meral asi tri metre, v kohútiku bol vysoký 130 cm. Mal dlhé, stále dorastajúce hlodáky a veľmi silné zadné nohy. Zadná časť tela bola ako pri morčati silnejšie vyvinutá ako predná. Keď sa zviera vzpriamilo, podpieralo sa svojím dlhým chvostom.
Vykopané fosílie obrovského hlodavca našli vedci v suchej oblasti asi 400 kilometrov západne od Caracasu, kde kedysi rástla bujná džungľa. Predchádzajúce nálezy skamenených korytnačiek a rýb podporujú teóriu, že pred miliónmi rokov tiekla paralelne s Andami mohutná rieka, ktorá ústila do Karibského mora.
Marcelo Sanchez-Villagra a jeho kolegovia narazili na prvý exemplár P. pattersoni už v polovici roka 2000. Až nález druhej fosílie s lepšie zachovanou lebkou umožnil potvrdiť jeho prepojenie s hlodavcom dinomysom, najbližším príbuzným morčaťa.