(11. – 17. 9. 2003)
l Jeff Kimble z California Institute of Technology s kolegami zostrojil najjednoduchší laser na svete, produkujúci usporiadanejší svetelný lúč ako konvenčné lasery. Tvorí ho jediný atóm chladného cézia umiestnený v optickej dutine. Môže sa využiť ako súčasť mikroobvodov.
l Alan Kaufman a Shuhai Xiao z University of Maryland zistili na základe štúdia izotopov uhlíka vo fosíliách zo severočínskych bridlíc, že pred 1,4 miliardy rokov bolo v atmosfére Zeme najmenej desaťkrát a azda až vyše dvestokrát viac oxidu uhličitého ako dnes.
l Podľa počítačového modelu Charlesa Shepparda z Warwick University v britskom Coventry hrozí do 10-15 rokov veľkej väčšine koralových útesov v Indickom oceáne odumretie kvôli vyššej teplote vody. Tamojšie koraly sa ešte nespamätali z podobnej katastrofy v roku 1998.
l Migrujúce lososy nerka (Oncorhynchus nerca) si do aljašských jazier podľa meraní Julesa Blaisa z University of Ottawa s kolegami prinášajú zo severného Tichomoria až 2500 nanogramov polychlórovaných bifenylov z priemyselného odpadu na gram telesného tuku.
l Karin Hoffmeisterová z Harvard Medical School s kolegami glykozyláciou zdokonalila zmrazovanie krvných doštičiek (na snímke), vďaka čomu ich možno uchovávať o vyše týždeň dlhšie.
l Tím Tošijakia Nocea z Mitsubishi-Kagaku Institute of Life Sciences dosiahol pomocou bielkoviny BMP4 premenu myších embryonálnych kmeňových buniek na spermové.
l John Biggins z University of Wisconsin v Madisone s kolegami zistil, že baktéria E. coli pri obrane pred inými vylučuje antibiotikum, ničiace DNA. Sama sa pred ním chráni špecifickou bielkovinou. Tá sa „obetuje“ a viaže antibiotikum na seba, aby neútočilo na vlastnú DNA.
l Podľa tímov Philipa Beachya z Johns Hopkins University of Medicine a Sarah Thayerovej z Harvard Medical School vysoká hladina bielkoviny Sonic Hedgehog (SHH) spúšťa niektoré formy rakoviny tráviacej sústavy. SHH možno inaktivovať cyklopamínom, tumory miznú.
l Wilhelm Krek z Eidgenossische Technische Hohschule v Zürichu s kolegami zistil, že ak bunky tumoru obličiek trpia nedostatkom kyslíka, môže to iniciovať ich šírenie do iných telesných orgánov. Ich dusenie má totiž za následok aktiváciu CXCR4 „génu metastázovania“.
ZDENĚK URBAN