SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Časopis 2600

Časopis 2600 vychádza nepretržite od januára 1984. Pomenovaný je podľa frekvencie 2600 hertzov, ktorú vydávala píšťalka pridávaná v 70. rokoch ako darček ku kukuričným vločkám Captain Crunch. Hackeri totiž prišli na to, že práve zvuk na tejto frekvencii .


foto

Časopis 2600 vychádza nepretržite od januára 1984. Pomenovaný je podľa frekvencie 2600 hertzov, ktorú vydávala píšťalka pridávaná v 70. rokoch ako darček ku kukuričným vločkám Captain Crunch. Hackeri totiž prišli na to, že práve zvuk na tejto frekvencii sa používa v telefónnej sieti pri spájaní medzimestských hovorov – stačilo teda zapískať detskou píšťalkou do telefónu, aby hacker odpojil druhého účastníka hovoru a sám tým získal prístup do telefónneho systému ako jeho operátor.

Časopis prináša najmä technické návody a popis chýb v počítačových i komunikačných systémoch, venuje sa aj ochrane súkromia a sčasti politickým otázkam súvisiacim s technológiami. Prvé číslo malo náklad 25 kusov, dnes má náklad približne 75-tisíc a medzi predplatiteľmi je aj množstvo vládnych inštitúcií a firiem. Časopis neprijíma reklamy od súkromných firiem, len od fyzických osôb – svojich predplatiteľov.

Elektronické diskusné fóra časopisu boli v roku 1985 zhabané americkou políciou a niektoré programy vyhlásené za „zločinecké nástroje“, sám časopis je však vďaka svojej papierovej podobe chránený americkou ústavou garantujúcou slobodu slova a polícia proti nemu nikdy priamo nezasiahla. www.2600.com

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.

Koaliční lídri Kollárov odchod neriešili.


12 h

Neprehliadnite tiež

Noc výskumníkov 2021

Pozrite si s nami live stream z Noci výskumníkov.


17 h
Holandskí futbalisti oslavujú gól počas kvalifikácie na Majstrovstvá sveta.

Niektorí ľudia sa skôr rozširujú.


a 1 ďalší 19 h
Ocenenie pre laureátov.

Galavečer bude 16. októbra.


TASR 19 h

Rozhovor s biblistom Davidom Cielontkom.


22 h
Skryť Zatvoriť reklamu