* Po štarte počítača dovoľte automatické spustenie len vami zvolených programov. Množstvo programov má funkciu automatického spustenia po štarte, mnohé ju majú štandardne zapnutú. Väčšinou však takýto program nepotrebujete neustále spustený a len zaberá miesto v pamäti. Ak vidíte hneď po zapnutí počítača v pravom dolnom rohu (vedľa hodín) ikony rôznych programov, kliknite na ne a v nastaveniach programu skúste vypnúť Automatické spúšťanie pri štarte. Pozrite sa aj do menu Štart – Po spustení (StartUp) a vymažte odtiaľ nepotrebné programy.
* Aplikujte všetky závažné opravy a aktualizácie programov, ktoré používate (pre Windows na windowsupdate.microsoft.com, pre Office officeupdate.microsoft.com). Väčšina programov sa neustále vyvíja a opravujú sa chyby, ktoré sa zverejňujú ako nová verzia, alebo ako takzvané patche či service packy. Hoci sa občas stane, že oprava spôsobí viac problémov, ako vyrieši, väčšinou je dobré mať čo najnovšiu verziu. Navyše, často opravujú aj bezpečnostné diery. Na druhej strane, neinštalujte skúšobné verzie nových programov (beta či dokonca alfa), na ktorých ešte nie sú odladené všetky problémy.
* Pravidelne odstraňujte reklamný softvér. Stále viac programov inštaluje aj reklamný softvér, ktorý zbiera informácie o správaní používateľa (spyware). Na jeho odstránenie treba použiť špecializovaný program, napríklad Spybot (spybog.safer-networking.de) alebo Ad-aware (www.lavasoftusa.com/ software/adaware).
* Ak používate Windows XP, využívajte funkciu Obnova systému/System Restore (nájdete v Štart – Systémové nástroje/System Tools). Prideľte nástroju čo najviac miesta na disku a ak sa váš systém náhle začne správať nestabilne, využite funkciu na návrat do predchádzajúceho stavu.
* Ak máte chuť experimentovať alebo sa vám nedarí vo Windows dosiahnuť želanú stabilitu, vyskúšajte Linux, prípadne uvažujte o kúpe počítača Apple.