Londýn 8. septembra (TASR) - Britsko-americko-nemeckému tímu vedcov sa podarilo sekvenovať celý genóm baktérie Bordetella pertussis, ktorá je pôvodcom choroby ľudovo nazývanej čierny kašeľ (pertussis). Výsledky svojej práce zverejnili v časopise Nature Genetics.
Na čierny kašeľ ochorie každý rok podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 20 až 40 miliónov ľudí, 200.000 až 400.000 z nich zomrie. Prečítanie genómu pomôže vyvinúť účinnejšie lieky a vakcíny proti tejto chorobe.
Genóm baktérie B. pertussis tvorí 3800 génov. V rámci tohto výskumu vedci porovnali genetickú informáciu B. pertussis s genómami príbuzných mikróbov B. parapertussis a B. bronchiseptica. Zatiaľ čo prvá baktéria vyvoláva u človeka kašeľ, druhá spôsobuje dýchacie ťažkosti zvieratám.
Sekvenovanie genómu B. pertussis trvalo výskumníkom štyri roky, čo je podľa Duncana Mankela z Cambridgskej univerzity v USA viac, ako predpokladali.
Tyčinkové baktérie B. pertussis sú veľmi malé a nepohyblivé. Usídľujú sa na sliznici dýchacieho traktu. Na ich povrchu sa nachádzajú špecializované štruktúry (vlásky), ktorými sa na sliznici zachytávajú. Baktérie produkujú pertussisový toxín, ktorý poškodzuje bunky sliznice.