DNA vyhynutých vtákov pomáha vedcom pozrieť sa späť do dávnej minulosti našej planéty. Analýzou „molekúl života“, ktoré vedci získali zo skamenelín pštrosa a nelietavého vtáka kiwi, sa potvrdila hypotéza o rozdelení pôvodného superkontinentu Gondwana, pred 200 miliónmi rokov. Okrem toho sa zdá, že znovuoživenie vyhynutých živočíchov pomocou DNA zo skamenelín, bude oveľa zložitejšie, ako si niektorí doteraz mysleli.
Dr. Alan Cooper a jeho tím z Oxfordskej univerzity v Anglicku vykopali pozostatky obrovského vtáka moa, ktorého ľudia vyhubili už pred 200 rokmi. Porovnaním genetického materiálu z odumretých buniek vtáka moa a iného obrovského vtáka z Madagaskaru, vedci zistili približnú dobu, keď došlo k oddeleniu niektorých živočíšnych druhov. Vtáky podobné moa boli dominantnými obyvateľmi prehistorickej Gondwany.
Štúdia tiež vrhá nové svetlo na históriu ostrova Nový Zéland; tento obrovský ostrov sa v minulosti najprv rozdelil a potom znovu, po miliónoch rokov spojil, čo spôsobilo, že sa z Nového Zélandu stalo skutočné biologické laboratórium. Cooperovmu tímu sa podarilo zo skameneliny získať doteraz najviac genetického materiálu takmer 10-tisíc bázových párov. Tento materiál je však veľmi degradovaný, bude preto veľmi ťažké, ak nie nemožné, znovu oživiť vyhynuté živočíchy, tak ako napríklad dinosaurov vo filme Jurský park.
(mse, tasr)