
Hneď po zotmení nás nad juhom upútajú odchádzajúce letné súhvezdia: dominujú Labuť, Lýra, Orol, pod nimi pri obzore aj Strelec. Postupne sa presunú na západ, odkiaľ pod obzor zatlačia výraznú trojicu súhvezdí Pastier, Severná koruna, Herkules a tiež Hadonosa vľavo dole pod nimi. Počas noci zenitom po Labuti postupne prejdú Jašterica, Kasiopeja, priblíži sa Perzeus s Povozníkom. Veľký voz bude nízko nad severným obzorom, kde pred polnocou začne ďalší kruh oblohou. Drak a Cefeus počas noci klesnú k západu, nadránom ich nahradí neznáma Žirafa, ktorej obrysy budeme hľadať len s hviezdnou mapou.
Celú noc môžeme spoznávať súhvezdia zvieratníka, začiatkom mesiaca od večera postupne na juhu vrcholia Kozorožec, Vodnár, Ryby, koncom mesiaca sa pridá aj Býk. Zvečera nízko nad južným obzorom svieti jasný Fomalhaut z Južnej ryby. Okrem toho uvidíme štvorec tela Pegasa, vpravo maličkého Koníka a vľavo nadväzujúcu Andromédu. Preskúmame aj kontúry Veľryby a severnú časť súhvezdia Eridanus. Nadránom za nimi vyššie vystúpi Orión už nad juhovýchodom. Východnejšie do očí udrie známy Sírius v súhvezdí Veľký pes.
Kým august bol na planéty pomerne skúpy, september je štedrejší. Merkúr koncom mesiaca prežije nedlhé obdobie dobrej viditeľnosti. Nájdeme ho asi hodinu pred východom Slnka pod Levom nízko pri obzore. Neďaleko putuje aj Jupiter: s ním, s Regulom (hviezda Leva) a kosáčikom Mesiaca pred novom vytvoria 23. a 24. 9. pekné zoskupenie nad východným obzorom. Venuša sa len nesmelo vynára spoza Slnka. V septembri je prakticky nepozorovateľná, no koncom mesiaca ju už možno zbadáme veľmi nízko nad obzorom pol hodiny po západe Slnka.
Septembrovým lídrom medzi planétami zostáva Mars. Jeho vzdialenosť od Zeme síce začína rásť, aj tak si však ešte zachová vysokú jasnosť a veľký zdanlivý priemer. V súhvezdí Vodnára ho uvidíme celú noc. K Slnku sa prikláňa svojou južnou pologuľou – práve na nej začína leto. Pomocou výkonnejšieho ďalekohľadu uvidíme i jeho južnú polárnu čiapočku. 9. 9. sa v jeho nápadnej blízkosti vyskytne Mesiac.
Jupiter bude celý mesiac v súhvezdí Leva. Slnko sa odtiaľ odsunulo, čím sa pozorovateľnosť Jupitera zlepší tak, že koncom mesiaca ho nadránom spoľahlivo nájdeme nad východným obzorom. Ešte priaznivejšie je postavený Saturn v Blížencoch. Vychádza okolo polnoci a už aj malým ďalekohľadom môžeme „skontrolovať“ jeho prstence. Urán na hranici viditeľnosti voľným okom sa nachádza vo Vodnárovi neďaleko Marsu – pozorovateľný je tiež takmer celú noc. V západnej časti Kozorožca je ďalšia z málo jasných planét – Neptún. V jeho prípade sa bez triédra nezaobídeme – vidieť ho môžeme do skorého rána, keď zapadá. Pluto je objekt pre väčšie ďalekohľady.
V septembri nastane jesenná rovnodennosť, ale letný čas ešte zotrvá. Až do jarnej rovnodennosti budú noci dlhšie ako dni. Skracovanie dĺžky dňa od letného slnovratu bude pokračovať až do zimného slnovratu.
ŠTEFAN GAJDOŠ