SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Robotický oblek chodí za vás

Začiatkom budúceho roka sa začne predávať robotický oblek, ktorý starším a fyzicky postihnutým ľuďom umožní presúvať sa z miesta na miesto, chodiť po schodoch či bez problémov vstávať a sadať si. Robota vyvinuli vedci z japonskej Cukuba University a ...


Študent predvádza robotický oblek, ktorý umožňuje voľný pohyb s vynaložením minimálnej fyzickej námahy. FOTO - CUKUBA UNIVERSITY

Začiatkom budúceho roka sa začne predávať robotický oblek, ktorý starším a fyzicky postihnutým ľuďom umožní presúvať sa z miesta na miesto, chodiť po schodoch či bez problémov vstávať a sadať si. Robota vyvinuli vedci z japonskej Cukuba University a predávať ho budú spoločne s firmou Micui. „Ide o úplne nový návrh naznačujúci budúci vývoj vzťahu medzi človekom a robotmi,“ uviedol šéf výskumného tímu Jošijuki Sankai. Doteraz totiž roboty slúžili najmä v priemyselnej výrobe alebo na zábavu.

Robot nazvaný HAL-3 (Hybrid Assistive Leg - hybridná pomocná noha) pozostáva z počítača, batérií nesených na chrbte a štyroch pohonných jednotiek, ktoré sa upevnia okolo kolien a bedrových kĺbov človeka. Robot prepočítava požadovaný smer pohybu človeka podľa drobných elektrických signálov prichádzajúcich z jeho svalov. Motorčeky potom plynule vedú jeho nohy bez trhania, ktoré je typické pre pohyb väčšiny robotov. S pomocou robota môže človek kráčať rýchlosťou štyri kilometre za hodinu s vyvinutím minimálnej fyzickej námahy.

Výrobcovia plánujú budúci rok predať desať prototypov robota nemocniciam a sociálnym ústavom v Japonsku aj inde vo svete. Neskôr by chceli predávať sto robotov ročne, jeden bude stáť v prepočte približne 320-tisíc korún. Váha robota by sa mala postupne znížiť zo súčasných 17 na 10 kilogramov.

Vedci už pracujú aj na verzii robota, ktorý by podobne dokázal pomôcť pri pohybe rúk a dúfajú, že napokon bude k dispozícií kompletný oblek, ktorý skrytý pod oblečením umožní starším ľuďom voľný pohyb všetkými končatinami.

(tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik