
Študent predvádza robotický oblek, ktorý umožňuje voľný pohyb s vynaložením minimálnej fyzickej námahy. FOTO - CUKUBA UNIVERSITY
Začiatkom budúceho roka sa začne predávať robotický oblek, ktorý starším a fyzicky postihnutým ľuďom umožní presúvať sa z miesta na miesto, chodiť po schodoch či bez problémov vstávať a sadať si. Robota vyvinuli vedci z japonskej Cukuba University a predávať ho budú spoločne s firmou Micui. „Ide o úplne nový návrh naznačujúci budúci vývoj vzťahu medzi človekom a robotmi,“ uviedol šéf výskumného tímu Jošijuki Sankai. Doteraz totiž roboty slúžili najmä v priemyselnej výrobe alebo na zábavu.
Robot nazvaný HAL-3 (Hybrid Assistive Leg - hybridná pomocná noha) pozostáva z počítača, batérií nesených na chrbte a štyroch pohonných jednotiek, ktoré sa upevnia okolo kolien a bedrových kĺbov človeka. Robot prepočítava požadovaný smer pohybu človeka podľa drobných elektrických signálov prichádzajúcich z jeho svalov. Motorčeky potom plynule vedú jeho nohy bez trhania, ktoré je typické pre pohyb väčšiny robotov. S pomocou robota môže človek kráčať rýchlosťou štyri kilometre za hodinu s vyvinutím minimálnej fyzickej námahy.
Výrobcovia plánujú budúci rok predať desať prototypov robota nemocniciam a sociálnym ústavom v Japonsku aj inde vo svete. Neskôr by chceli predávať sto robotov ročne, jeden bude stáť v prepočte približne 320-tisíc korún. Váha robota by sa mala postupne znížiť zo súčasných 17 na 10 kilogramov.
Vedci už pracujú aj na verzii robota, ktorý by podobne dokázal pomôcť pri pohybe rúk a dúfajú, že napokon bude k dispozícií kompletný oblek, ktorý skrytý pod oblečením umožní starším ľuďom voľný pohyb všetkými končatinami.
(tb)