Berlín 23. augusta (TASR) - Archeológovia, ktorí v Nemecku odkrývajú chrám z obdobia pred 7000 rokmi - ide pravdepodobne o najstaršiu náboženskú stavbu v strednej Európe - sú zmätení nálezmi fragmentov býčích lebiek nájdených neďaleko brány stavby.
"Najpravdepodobnejšou interpretáciou je, že býčie lebky s rohmi nastokli na vrch brány pri vchode a malo to náboženský význam," povedal novinárom Francois Bertemes, vedúci inštitútu prehistorickej archeológie na univerzite v Halle.
Lokalita Goseck v bývalom východnom Nemecku poskytuje výnimočne vzácny pohľad na pravekú kultúru z mladšej doby kamennej, ktorej názov a jazyk už dávno zanikli. Býčie kosti objavili vedci pri bráne, ktorá slúžila ako vchod do posvätného komplexu stavieb.
Celé miesto v tvare kruhu, ktorého priemer je 75 metrov, malo dve koncentrické drevené palisády. Už pred rokom tu našla skupina archeológov hrob s pozostatkami človeka. Na jeho kostiach boli stopy kamenných nožov po oškrabávaní mäsa, čo by mohlo byť dokladom o rituálnom kanibalizme. Tento rok bol objavený aj druhý podobný hrob.
"Bol kruhovitého tvaru s priemerom 1,5 metra a v ňom sme objavili kosti ruky, rebro a stehennú kosť. Vyzeralo to ako ľudská obeť," povedal Bertemes. Hrob bol orientovaný smerom k bodu, z ktorého vychádza slnko v deň zimného slnovratu 21. decembra.
Vedci plánujú ďalšie vykopávky v rokoch 2004 a 2005, pričom plány počítajú s rekonštrukciou chrámu. Následne bude archeologické nálezisko sprístupnené verejnosti.