SME

Týždeň vo vede

(14. – 20. 8. 2003)

(14. – 20. 8. 2003)

o Austrálsko-francúzsky tím Nicolasa Trepsa z Université Pierre et Marie Curie v Paríži zostrojil „stlačením“ laserového svetla do dvoch dimenzií akési kvantové ukazovadlo, umožňujúce zamerať lúč s presnosťou na 0,16 nm, vyše 1,5-krát lepšou ako pri konvenčných laseroch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

o Joanna Aizenbergová z Bell Laboratories/Lucent Technologies s kolegami zistila, že istá morská huba z rodu Euplectella obsahuje výčnelky, ktoré svojimi optickými a mechanickými vlastnosťami prekonávajú všetky optické vlákna využívané v telekomunikačnom priemysle.

SkryťVypnúť reklamu

o Alan Rowan z Universiteit van Nijmegen s kolegami vyvinul katalyzátor, ktorý dokonale imituje činnosť istej skupiny prírodných enzýmov, ktoré „pracujú“ na reťazcoch DNA.

o Rigobert Tibi z Washington University v St. Louis s kolegami zistil pri súostroví Tonga, že aj zemetrasenia s ohniskom hlboko pod zemou (až 700 km) spúšťajú iné podobné javy. Predtým sa myslelo, že to dokážu iba „plytšie“ zemetrasenia v zemskej kôre.

o Luke Harmon z Washington University s kolegami preukázal na leguánovitých jašteroch, že keď sa evolučná línia ďalej rozštiepi krátko po vzniku, väčšina fyzických rozdielov je medzi sublíniami, ak dlhšie, je to v rámci sublínií. Tento princíp zrejme platí aj pre iné živočíchy.

o Detlef Weigel z Max-Planck-Institut für Entwicklungsbiologie v Tübingene s kolegami preukázal v prípade arábky (Arabidopsis thaliana) ako prvej rastliny úlohu malých RNA (mikroRNA), viažucich sa k informačnej RNA, v regulácii expresie génov a tvaru listov.

SkryťVypnúť reklamu

o Sanjeev Krishna zo St. George‘s Hospital Medical School v Londýne s kolegami odhalil tajomstvo účinku artemizinínov, liekov proti malárii založených na čínskej rastline quingao (príbuzná našej paliny). Blokujú činnosť enzýmu PfATP6, nevyhnutného pre život parazita.

o Pin-Fang Lin z firmy Bristol-Myers Squibb s kolegami syntetizovali molekulu BMS-378806, ktorá bez vedľajších účinkov blokuje prvý krok ochorenia na AIDS, väzbu vírusu HIV-1 k receptorom na povrchu bunky, a tým vírusu bráni preniknúť dovnútra.

o Ekaterina Dadachova z Albert Einstein College of Medicine s kolegami dosiahla úspech v boji proti nebezpečnej nákaze hubou Cryptococcus neoformans cieleným ožarovaním. Imunitné protilátky doplnila rádioizotopmi, ničiacimi netoxicky pre celé telo dôležitú bielkovinu huby.

SkryťVypnúť reklamu

o Podľa Daniela Abramsa a Stevena Strogatza z Cornell University hrozí vyše 90 percentám menšinových jazykov skoré vymretie. Kľúčom je spoločenský štatút toho-ktorého jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu