ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK/AP
Množstvo sietí umožňujúcich bezplatnú výmenu hudby sa momentálne snaží legalizovať svoju činnosť, nájsť spôsob ako ponúkať hudbu v spolupráci s nahrávacími spoločnosťami a vyhnúť sa tak zákazu svojej činnosti súdom. Nová služba EarthStation5 sa vydala presne opačným smerom: otvorene vyhlasuje, že umožní bezplatne a nelegálne sťahovať hudbu aj najnovšie filmy. Jej servery sú totiž umiestnené v palestínskom utečeneckom tábore v Džaníne na západnom brehu Jordánu a podľa majiteľov nie je možné na tomto území dodržiavanie autorských práv vyžadovať.
Firmu podporenú izraelským, saudskoarabským a ruským kapitálom vedie 35-ročný Palestínčan Ras Kabir, ktorý strávil časť života v anglickom Manchesteri. Servery sú umiestnené na území, za ktoré zodpovedá palestínska samospráva, a kde podľa Kabira platia autorské práva palestínskych umelcov, nie však zahraničných.
Firma uzavrela neformálne dohody s Izraelom aj s militantnými palestínskymi skupinami, tie by jej mala umožniť fungovať na území s častými vojenskými akciami aj samovražednými atentátmi bez toho, aby bola zatiahnutá do samotného konfliktu. „Stretli sme sa s organizáciami na našej strane, s ich vedením, a povedali sme, že chceme len podporovať seba a Palestínčanov… Všetci si myslia, že sme blázni, ale dospeli sme k dohode,“ povedal Kabir pre spravodajský server CNET.
Aj keby veľké nahrávacie firmy nemohli siahnuť priamo na palestínsku spoločnosť, môžu teoreticky dosiahnuť napríklad zákaz jej fungovania v Spojených štátoch a prinútiť internetových providerov, aby jej stránky zablokovali. Doteraz sa však väčšina firiem sídliacich mimo územia USA s takýmito opatreniami nestretla. Napríklad izraelská bezplatná sieť iMesh patrí k najväčším nasledovníkom Napsteru, na rozdiel od amerických služieb s rovnakým zameraním sa však doteraz nemusela obhajovať na súde.
Softvér EarthStation 5 umožňujúci bezplatné sťahovanie hudby sa podobá na väčšinu ostatných sietí tohto druhu, trpí však ešte množstvom chýb a menším počtom užívateľov. K dispozícii je aj v českom jazyku, podľa autorov už bol z internetu stiahnutý 22-miliónov ráz.
(tb, cnet)
www.earthstation5.com