
Pri pozorovaní extrémne hmotného objektu v strede galaxie röntgenovým observatóriom Chandra, zaznamenal tím vedcov pod vedením Fredericka Baganoffa z Massachusetts Institute of Technology v Cambridge vzplanutie röntgenového žiarenia, informuje britský časopis Nature.
Už viac ako 20 rokov predpokladajú vedci na základe rádioastronomických pozorovaní existenciu kompaktného zoskupenia hmoty v strede Mliečnej cesty. Identita takéhoto objektu sa však nedá tak ľahko dokázať, pretože čiernu dieru nie je možné pozorovať priamo. Definícia totiž hovorí, že gravitácia čiernej diery je taká silná, že jej nič neunikne, dokonca ani svetlo.
Čierne diery však nie sú až tak úplne "čierne". Prezradí ich práve silné röntgenové žiarenie, ktoré je sprievodným javom pohlcovania hmoty a svetla. Vzplanutie v centre Mliečnej cesty trvalo asi tri hodiny a po dosiahnutí vrcholu po desiatich minútach zaniklo. Z toho vyplýva, že čierna diera má priemer asi desiatich svetelných minút, čo približne zodpovedá vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom (150 miliónov km).
Predpokladaná čierna diera má hmotnosť asi 2,6 milióna Sĺnk. Vzplanutie röntgenového žiarenia sa odohralo v oblasti nazývanej horizont udalosti (anglicky event horizont). To je pomyselná hranica, za ktorou čierna diera všetko pohltí.
Žiarenie sa púť k Zemi vydalo približne pred 25.000 rokmi. V tom čase sa teplota na okraji čiernej diery pravdepodobne zvýšila v dôsledku rovnomerného prísunu hmoty dočasne na 200-600 miliárd stupňov Celzia. Oblak plynov, obklopujúci čiernu dieru, sa explozívne rozletel na všetky strany. Z tejto mimoriadne horúcej hmoty vzniklo nami pozorované röntgenové žiarenie.