6. apríla 2002 večer preletel nad južným Bavorskom jasný meteor, bolid, ktorý videli i Mníchovčania. Automatické kamery Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) tento jav zachytili. Po spracovaní záberov dospeli astronómovia k záveru, že z relatívne malého pôvodného telesa (odhadovaná hmotnosť okolo 300 kg), ktoré vstúpilo do zemskej atmosféry rýchlosťou 75-tisíc km za hodinu, mohli zostať úlomky, ktoré prežili let atmosférou.
O štyri mesiace neskôr, v júli 2002, skutočne našiel turista z Berlína iba šesť kilometrov od bavorského „rozprávkového“ zámku Schloss Neuschwanstein malý, 1,75 kilogramu vážiaci meteorit. Tento kozmický železný kameň s priemerom asi 15 cm neskôr pomenovali ako meteorit Neuschwanstein. Bola to udalosť, lebo vtedy v Nemecku prvýkrát po zaregistrovanom prelete jasného meteoru a nasledovnom stanovení predpokladaného miesta dopadu skutočne našli aspoň kúsok materského telesa.
Na určovaní dráhy letu pôvodného telesa sa podieľali českí odborníci z Ondřejova pri Prahe. Fyzici Max-Planck-Inštitútu v Mainzi a v Heidelbergu určili chemické zloženie pôvodného telesa. Podľa nich sa Neuschwanstein zaraďuje do skupiny tzv. enstatit-chondritov. Tvoril zrejme vnútornú časť oveľa väčšieho telesa, ktorý sa po kolízii s iným asteroidom rozdrobil na menšie kúsky. Ich dráhy sa pritom pozmenili natoľko, že po približne 48 miliónoch rokov zasiahol jeden z nich našu planétu. Zaujímavé je, že sa pohyboval okolo Slnka po takmer identickej dráhe ako meteorit Příbram, ktorý našli v roku 1959 v Čechách. Preto sa vedci domnievajú, že oba meteority mali spoločnú minulosť i dráhu a patrili pred miliónmi rokov k jednému telesu, hoci ich mineralogické zloženie nie je identické. Možno existuje ešte nejaký neprebádaný meteorický roj, ktorý pretína dráhu Zeme, z ktorého pochádzajú aj uvedení dvaja poslovia vesmíru.
Meteorit Neuschwanstein putoval od svojho objavenia po rôznych chemických laboratóriách a výstavách. Jeho púť sa pred niekoľkými týždňami skončila. Záujemcovia ho teraz môžu obdivovať ako stály exponát v známom Rieskrater-Museum v Nördlingene. Toto mesto leží v centre veľkého impaktného krátera, približne 120 kilometrov severozápadne od bavorskej metropoly Mníchova.
Autor: MILAN HELD