SME

Továreň na supernovy je schovaná v hustom prachu

Schovaná v hustom závoji prachu začala vo vzdialenej dvojitej galaxii Arp 299 pracovať nezvyčajná „továreň“ na supernovy. Pred miliónmi rokov v nej vznikol zhluk hviezd, ktoré teraz jedna po druhej v relatívne krátkych odstupoch končia svoju existenciu ..


Teleskop v Los Alamos (Nové Mexiko) je súčasťou siete desiatich rádiových teleskopov Very Long Baseline Array (VLBA), ktoré pozorujú galaxiu Arp 299. FOTO – NRAO


Schovaná v hustom závoji prachu začala vo vzdialenej dvojitej galaxii Arp 299 pracovať nezvyčajná „továreň“ na supernovy. Pred miliónmi rokov v nej vznikol zhluk hviezd, ktoré teraz jedna po druhej v relatívne krátkych odstupoch končia svoju existenciu ako supernovy, informovali americkí astronómovia na konferencii v Nashville.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Arp 299, vzdialená asi 140 miliónov svetelných rokov od Zeme, patrí do skupiny nepravidelných galaxií. Chaoticky pôsobiaca štruktúra galaxie svedčí o jej pohnutej minulosti - zrážke s inou galaxiou pred miliónmi rokov. Táto kolízia bola začiatkom fázy búrlivého vzniku hviezd, ktorej dozvuky skúmal James Ulvestad a jeho kolegovia z National Radio Astronomy Observatory (NRAO).

SkryťVypnúť reklamu

Prostredníctvom siete rádiových teleskopov Very Long Baseline Array (VLBA) pozorovali región galaxie Arp 299, ktorý dostal meno Source A. V tejto oblasti došlo v nedávnej minulosti k explóziám niekoľkých supernov, ktoré však optické ďalekohľady nezachytili, pretože boli schované za hustou vrstvou kozmického prachu. Viac šťastia mal Ulvestad v minulom roku, keď na oblasť zameral dva rádiové teleskopy a objavili štyri potenciálne zvyšky supernov.

Pri opätovnom prehľadávaní Source A vo februári tohto roku narazili vedci na pozostatky ďalšej supernovy, ktorá bola vzdialená asi sedem rokov od predchádzajúcich. Ďalší výskum naznačil, že musí ísť o zvyšky relatívne mladej, veľmi masívnej hviezdy.

Vedci sa zhodli v názore, že v prachových oblakoch Source A sa skrýva zoskupenie „superhviezd“, ktoré končia svoju existenciu krátko po sebe. Tieto hviezdy - giganti s najmenej 20-násobkom hmotnosti Slnka - vznikli asi pred šiestimi až ôsmimi miliónmi rokov v dôsledku turbulencií vyvolaných zrážkou dvoch galaxií. Ulvestad predpokladá, že vo vnútri Source A sa skrýva najmenej milión takýchto hviezdnych obrov a všetci sa nachádzajú na konci svojho stelárneho „života“.

SkryťVypnúť reklamu

Oblasť Source A je pre ďalší výskum zaujímavá aj z ďalšieho hľadiska. Prostredie, v ktorom supernovy vybuchujú, je veľmi husté na rozdiel od supernov, ktoré pozorujeme vo viditeľnom svetle. Toto husté prostredie sa podobá podmienkam v mladom vesmíre, v ktorých vznikali prvé hviezdy.

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu