Bazilej 13. augusta (TASR) - Už na začiatku obdobia kriedy produkovali pavúky lepkavé siete. Dôkazom toho je štvormilimetrové vlákno uzatvorené v kúsku jantáru, ktoré sa našlo v Libanone.
Vlákno je staré asi 130 miliónov rokov a veľmi sa podobá vláknam súčasných pavúkov, uviedol Samuel Zschokke z univerzity vo švajčiarskom Bazileji v časopise Nature.
Paleontológovia vedia, že pavúky vedeli produkovať vlákna už v strednom devóne (posledný útvar starších prvohôr), teda pred 410 miliónmi rokov. Nemohli však rekonštruovať vývoj stavby pavúčích sietí, pretože najstaršie zachované vlákno má iba 40 miliónov rokov.
Podľa Zschokkeho vyvinuli pavúky svoje stratégie chytania koristi už pred miliónmi rokov. Kúsok vlákna z Libanonu má hrúbku tri mikrometre a je pokrytý lepkavými kvapôčkami s veľkosťou sedem až 29 mikrometrov.
Veľké a malé kvapôčky sa striedajú, na jednom milimetri ich je 22. Presne tak vyzerajú v súčasnosti vlákna pavúčieho rodu Araneidea, do ktorého patria napríklad križiaky.
Z fragmentu vlákna sa švajčiarskemu vedcovi nepodarilo určiť, z akého druhu siete pochádza. Zschokke sa prikláňa k názoru, že vlákno bolo súčasťou tzv. zvonovej siete.
Tieto chaoticky vyzerajúce útvary vytvárajú napríklad nebezpečné čierne vdovy. Sú to jediné siete, ktoré pavúky upevňujú na kôru stromov.