Najväčší výrobcovia hardvéru začali minulý týždeň predávať počítače s doteraz najrýchlejšími procesormi Intel Pentium 4 s taktovacou frekvenciou 2 GHz. Intel zároveň s uvedením nového procesoru znížil ceny menej výkonných modelov viac než o polovicu, na čo vzápätí rovnakým krokom reagoval aj konkurenčný výrobca AMD.
Dva nové modely Pentium 4 s taktovacími frekvenciami 1,9 a 2 GHz sú určené najmä pre firemné pracovné stanice a najnáročnejších užívateľov. Spoločne s uvedením týchto modelov na trh viceprezident Intelu Paul Otellini predviedol aj procesor pracujúci rýchlosťou 3,5 GHz. Podľa Otelliniho by sa s architektúrou Pentium 4 mohli dostať procesory Intel v budúcnosti až na rýchlosť 10 GHz. Frekvencia 2GHz predstavuje dnes v prvom rade prelomenie ďalšej psychologickej hranice, keďže procesory Pentium sú pri rovnakej taktovacej frekvencii menej výkonné ako konkurenčné AMD či procesory v počítačoch Apple. Spoločnosť AMD dnes píše za svoj najvýkonnejší procesor číslicu 1,4, nový Athlon 1,5 GHz by však mala na trh uviesť ešte tento mesiac.
Ako napísala ČTK, obchodníci očakávajú, že nový procesor od Intelu si kúpia len odborníci – ostatní budú čakať na zníženie ceny. S uvedením nového procesoru naopak nastal čas pre niektoré zo starších modelov, ktorých ceny prudko poklesli. Samotný dvojmegahertzový procesor od Intelu sa predáva za 562 dolárov, pričom za rovnakú cenu sa doteraz predávalo Pentium 1,8 GHz. Cena tohto doteraz najrýchlejšieho modelu spadla viac než o polovicu na 256 dolárov, procesor 1,6 GHz si môžu veľkoobchodníci kúpiť za 163 namiesto pôvodných 193 dolárov. Konkurenčný výrobca AMD zrazil cenu svojho najrýchlejšieho procesoru Athlon 1,4 GHz z 253 na 130 dolárov, čo je o tri doláre menej ako Pentium 4 s rovnakou taktovacou frekvenciou. Ako navyše upozorňuje server CNET, skutočné ceny v maloobchode môžu byť teoreticky ešte nižšie. AMD totiž ponúka spoločnostiam, ktoré kupujú viac než tisíc kusov, špeciálne zľavy a mnohé firmy preto nakupujú viac procesorov, ako potrebujú. Prebytočné kusy sa potom dostávajú okľukou späť na trh, ktorý sa stáva presýteným a ceny ďalej klesajú.
Snahu výrobcov prekonať výraznými zľavami obdobie veľkej recesie a oživiť predaj nových počítačov dokumentuje aj skutočnosť, že podstatne menej výkonný procesor s frekvenciou 1,13 GHz bol pred rokom o 45 percent drahší, ako dnes najnovší procesor dvojgigahertzový.
PETER LUČIŠ