Tübingen/Heidelberg 11. augusta (TASR) - Nemeckí vedci z ústavov Maxa Plancka v Tübingene a Heidelbergu našli dlho hľadaný iónový kanál v uchu, ktorý premieňa mechanické podnety vo vláskových bunkách na elektrické signály. Tento kanál bol jednou z posledných zmyslových receptorových molekúl, ktorú vedci nepoznali, uviedol americký časopis Science.
Mechanické podnety ako zvuk alebo pohyb vnímame špecializovanými receptormi vo vnútornom uchu, ktoré sa nazývajú vláskové bunky. Tieto bunky majú na svojom povrchu výbežky pokryté miniatúrnymi vláskami. Keď sa tieto vlásky ohnú vplyvom zvukových vĺn alebo pohybu, do buniek začnú prúdiť ióny, ktoré premieňajú mechanickú energiu na elektrické impulzy.
Vedci však doteraz nevedeli, akým spôsobom vláskové bunky uskutočňujú túto energetickú premenu na molekulárnej úrovni. Z biofyzikálnych experimentov bolo známe iba to, že sa na nej podieľajú určité iónové kanály.
Mnohé zmyslové receptory využívajú na premenu signálu iónové kanály TRP (Transient Receptor Potential Channels). Iónové kanály sú proteíny, ktoré tvoria v bunkovej membráne malé póry a selektívne púšťajú do bunky určité molekuly. V závislosti od podnetu sú iónové kanály regulované alebo otvorené.
Genetické štúdie s nižšími živočíchmi boli veľmi úspešné pri hľadaní molekúl, ktoré umožňujú vnímanie zmyslových podnetov. Pred necelými tromi rokmi vedci objavili TRP kanál, ktorý je súčasťou hmatového zmyslu mušky drozofily. U vyšších živočíchov zostával takýto kanál skrytý pred očami vedcov.
Nemeckí výskumníci nakoniec našli spomínaný iónový kanál u populárnej akváriovej rybičky zebričky. Eliminácia kanála spôsobila, že štvordňové larvy zebričiek ohluchli. Elektrické merania na vláskových bunkách ukázali, že iónový kanál je skutočne potrebný na premenu mechanického podnetu na elektrický signál. Vedci predpokladajú, že tento špecifický senzorický systém mal už spoločný predchodca článkonožcov a stavovcov.