augusta rande v Tajove neďaleko Banskej Bystrice na takzvanom Linuxovom pivnom puťáku
Najviac ľudí, ktorých spájajú tri - na pohľad nie veľmi príbuzné záľuby - prišlo z Nemecka, Slovenska a Anglicka. Hoci operačnému systému Linux, pivu i horskej turistike holdujú najmä muži, medzi účastníkmi originálneho podujatia je aj niekoľko žien.
Puťáky, uviedol pre TASR jeden z usporiadateľov Ján Sáreník, sa konajú každoročne od roku 1999 na miestach s možnosťami živej miestnej linuxovej komunikácie, turistických vychádzok a s prístupom k dobrému pivu. Väčšina ľudí, ktorí komunikujú cez internet, obľubuje totiž pivo a turistiku. Slovensko do tejto tradície údajne dobre zapadá. Usporiadatelia argumentujú výrokom zo "slovenského folklóru: "Turistika je najzložitejší spôsob, ako sa dostať z jednej krčmy do druhej."
Doterajšie štyri ročníky Puťáku sa konali v Českej republike, Anglicku, Belgicku a Írsku. Slovensko vybrali aj kvôli výhodnej geografickej polohe uprostred Európy, ktorá umožní prilákať nových účastníkov z východnej Európy a zároveň neodradí skalných fanúšikov zo Západu.
Organizátori zabezpečili v kempingu v Tajove počítače, dostatočné množstvo piva a turistický program. Cieľom neformálneho stretnutia je vzájomné spoznanie sa účastníkov, ktorí komunikujú počas roka cez internet, a výmena ich doterajších skúseností a najnovších poznatkov zo slobodného operačného systému Linux.
dc bar