Londýn 7. augusta (TASR) - Britskí vedci majú vraj nové dôkazy o tom, že klonované zvieratá zomierajú predčasne. Výskumníci z univerzity v Cambridge sa domnievajú, že proces klonovania zrejme poškodzuje genetický mechanizmus, ktorý riadi vývoj organizmu.
Vedci známky takéhoto poškodenia zachytili na snímkach klonovaných zvieracích zárodkov. Genetický mechanizmus dáva bunkám informácie, ako sa majú vyvíjať. A britskí odborníci odhalili signály, ktoré svedčia o abnormalitách tohto mechanizmu. Dôsledky týchto zmien sa však podľa vedcov môžu prejaviť až v dospelosti.
Pred pol rokom predčasne uhynul prvý klonovaný cicavec na svete - ovca Dolly. Vzápätí sa rozpútala diskusia o tom, či je klonovanie bezpečné. U Dolly sa totiž predčasne objavila artritída.
Začiatkom tohto týždňa pritom talianski vedci oznámili, že ako prví na svete vyklonovali koňa. Ako informuje časopis Nature, žriebätko pomenované Prometea sa narodilo už 28. mája, váži 100 kilogramov a je zdravé.
Talianskym genetikom z laboratória pre neproduktívnu technológiu v Cremone sa podarila aj ďalšia premiéra: prvýkrát sa stalo, že zviera, ktoré poslúžilo ako genetická predloha, klonovaného potomka aj vynosilo.
Talianski odborníci oznámili, že v budúcnosti by sa chceli venovať klonovaniu dostihových koní. Táto technika má však mnohé úskalia. Žriebätko, ktoré sa narodilo pred desiatimi týždňami, prežilo ako jediné zo štyroch oplodnených embryí a z celkového počtu takmer 850 pôvodne vytvorených zárodkov.