FOTO SME – TOMÁŠ BELLA
Ak svojim deťom umožníte prístup na internet, výrazne sa zlepší ich šanca na dobré školské výsledky. K takémuto priamočiaremu záveru dospeli vedci z Michiganskej štátnej univerzity, ktorí tri roky sledovali vplyv zapojenia internetu v 90-ich amerických rodinách.
„Deti, ktoré trávili surfovaním po internete viac času, po roku sledovania dosahovali v škole lepší prospech aj lepšie výsledky v štandardizovaných testoch než tie, ktoré internet používali menej,“ povedala vedúca výskumu Linda Jacksonová. „Bez ohľadu na to, či deti hľadajú informácie k svojim domácim úlohám alebo osobným záľubám, výrazne textová povaha webových stránok ich vedie k tomu, že oveľa viac čítajú, čo sa prejavuje aj na lepších známkach v škole,“ vysvetlila psychologička.
Hoci deti v sledovaných rodinách „zjavne strávili nejaký čas aj vyhľadávaním pornografie, internetovými hrami a sťahovaním hudby z internetu“, viac času na internete venovali získavaniu informácií pre školské projekty alebo o svojich koníčkoch.
Výskumníci zároveň sledovali, aký je vplyv internetu na mentálne zdravie detí a na sociálny život rodín, kde bol internet zavedený. V tomto smere však nezistili žiadne zmeny. „Internet nijako neovplyvnil psychickú pohodu detí ani to, koľko času trávia s rodinou či s priateľmi, telefonovaním alebo zapájaním sa do aktivít v rámci miestnej komunity,“ píše sa v záveroch výskumu.
Výskum bol súčasťou projektu HomeNetToo, ktorý prináša osobné počítače a internet do rodín s nižšími príjmami.
www.homenettoo.org
Detské pravidlá pre surfovanie
1. Bez dovolenia rodičov nikomu neprezradím podrobnosti o sebe, najmä adresu, telefónne číslo, názov svojej školy či zamestnanie rodičov.
2. Ak náhodou narazím na informáciu (alebo hoci obrázok), kvôli ktorej sa potom necítim dobre alebo ma šokovala, hneď o tom poviem rodičom.
3. Ak sa chcem „naživo“ stretnúť s niekým, koho som stretol na internete, vždy sa poradím s rodičmi. Ak súhlasia, stretnutie si dohodnem na verejnom mieste a dovolím otcovi alebo mame, aby išli so mnou.
4. Nepošlem nikomu cez internet svoju fotografiu bez dovolenia rodičov.
5. Nebudem odpovedať na osobné správy (napríklad e-maily), ktoré sa mi nepáčia a pri ich čítaní sa necítim dobre. Nie je to moja chyba, ak takúto správu dostanem – mal by som o nej hneď povedať rodičom, aby mohli proti človeku, ktorý ma obťažuje, zasiahnuť prostredníctvom internetového providera.
6. Budem dodržiavať pravidlá pre prácu s internetom dohodnuté s rodičmi – kedy a na ako dlho sa môžem pripájať a aké stránky si môžem prezerať.
7. Nikomu okrem rodičov, dokonca ani najlepšiemu kamarátovi, nikdy neprezradím svoje heslo pre prístup na internet.
8. Nebudem na internete robiť nič, čo by mohlo ublížiť iným ľuďom, ani porušovať zákony.