Objekt, ktorý vypátrali ďalekohľadom VLT (Very Large Telescope), sa ku svojej hviezde OGLE-TR-3 približuje až na 3,5 milióna kilometrov. Povrch planéty je rozpálený na 2000 stupňov Celzia a jej atmosféra sa rýchlo vyparuje.
Horúca planéta krúžiaca okolo OGLE-TR-3 raz za jeden obeh zoslabí časť vyžarovaného svetla. Z tohto krátko trvajúceho zákrytu získali vedci o planéte cenné informácie.
Zistili, že má asi polovicu masy Jupitera, najväčšej planéty nášho slnečného systému, ale iba päťdesiatinu jeho hustoty. Planéta by preto mala byť veľká, pravdepodobne ide o plynného obra.
OGLE-TR-3 je jedna z troch exoplanét, ktoré pravidelne zakrývajú malú časť svojej materskej hviezdy. Zvyšných viac ako 100 známych exoplanét sa prezrádza tým, že ich gravitácia hviezdou mierne "zatrasie". Tieto nepatrné odchýlky v obežnej dráhe hviezdy odhalia až dlhé a veľmi presné pozorovania.
V minulom roku sa začal projekt OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), v rámci ktorého hľadajú astronómovia hviezdy s miernymi výkyvmi svietivosti, ktoré môžu byť výsledkom zákrytu planétou. Po preverení viac ako päť miliónov hviezd bolo identifikovaných 59 kandidátov. Prvým zásahom do čierneho bola hviezda OGLE-TR-56. Objavenie OGLE-TR-3 je ďalším úspechom programu OGLE.
Astronómovia chcú teraz pozorovať trabanta OGLE-TR-3 priamo. Exoplanéty sa zatiaľ nedajú pozorovať bežnými ďalekohľadmi, pretože sa strácajú vo svetle svojich hviezd. V prípade OGLE-TR-3 mienia vedci využiť silné infračervené žiarenie planéty.