SME

Hviezdy jestvovali už v čase detstva vesmíru

Kvazary sú najjasnejšie objekty v známom vesmíre. Sú aj najvzdialenejšie v priestore i čase, keďže pri konečnej rýchlosti šírenia svetla platí, že čím ďalej je vesmírny objekt, tým hlbšie v čase leží. Tieto supermasívne čierne diery vyžarujú obrovskú ...


História vesmíru. Zhora nadol veľký tresk, doba temna, doba reionizácie a dnešok, keď ho vypĺňajú galaxie tvorené hustou stredovou časťou, obsahujúcou takmer vždy masívne čierne diery, hviezdami a medzihviezdnym plynom a prachom. FOTO – NRAO, ESO

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Kvazary sú najjasnejšie objekty v známom vesmíre. Sú aj najvzdialenejšie v priestore i čase, keďže pri konečnej rýchlosti šírenia svetla platí, že čím ďalej je vesmírny objekt, tým hlbšie v čase leží. Tieto supermasívne čierne diery vyžarujú obrovskú energiu, ktorá na rozdiel od termonukleárnej energie hviezd má gravitačný pôvod. Vzniká v rotujúcom disku okolo čiernej diery, na ktorú dopadá hmota.

SkryťVypnúť reklamu

Kvazary sú akési zárodky galaxií, prinajmenšom ich stredov. Vzdialenostný rekord dnes drží kvazar J1148+5251. Pozorujeme svetlo, ktoré vyžiaril 870 miliónov rokov po vzniku vesmíru! Súčasný vek vesmíru je 13,7 miliardy rokov, takže je od nás vzdialený vyše 12,8 miliardy svetelných rokov (1 svetelný rok = 9,46 bilióna km) a tak je aj starý (v časových rokoch).

Pravda, keď sa na to pozeráme nie z našej perspektívy, ale od začiatku vesmíru, ide o najmladší známy objekt vo vesmíre. Čierna diera v J1148+5251 má hmotnosť najmenej jednej miliardy hmotností Slnka.

Dva tímy astronómov, americký a európsky, teraz v najvzdialenejšom kvazare spoločne objavili plyn s obsahom atómov, ktoré museli byť termonukleárne vyrobené už v stredoch hviezd. Ide o oxid uhoľnatý (zlúčenina uhlíka s kyslíkom). Momentálne je to najstarší dôkaz prítomnosti hviezd vo vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý tím viedol Fabian Walter z National Radio Astronomy Observatory v novomexickom Socorre, druhý Frank Bertoldi z Max-Planck-Institut für Radioastronomie v nemeckom Bonne a Pierre Cox z Institut d‘Astrophysique Spatiale vo francúzskom Orsay. Pri pozorovaniach použili obrovský rádioastronomický anténny systém VLA v Novom Mexiku a rádiový interferometer (druh rádioteleskopu) na Plateau de Bure vo Francúzsku. O výsledkoch napísali v časopisoch Nature a Astronomy and Astrophysics.

Kým termonukleárne reakcie vo všeobecnej ohnivej guli veľkého tresku vyrobili predovšetkým vodík a hélium (s drobnými prímesami deutéria, lítia a berýlia), uhlík a kyslík sú produktmi lokalizovaných termonukleárnych kotlov v stredoch hviezd. Množstvo oxidu uhoľnatého v takom mladom objekte dosť prekvapuje. Znamená to, že prvé hviezdy, asi veľmi rozdielne od dnešných, vo vesmíre vznikali už zhruba 650 miliónov rokov po veľkom tresku. V ďalších 200 miliónoch rokov sa vyvíjali, aby nakoniec vybuchli ako supernovy. Ich látka, rozptýlená výbuchom, obsahovala aj uhlík a kyslík. Keď tieto prvky ochladli, zlúčili sa na oxid uhoľnatý, ktorý obohatil materiál J1148+5251.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé hviezdy ukončili vesmírnu „dobu temna“, trvajúcu od okamihu zhruba 300-tisíc rokov po veľkom tresku niekoľko sto miliónov rokov. Po počiatočnej expanzii, ktorá rozptýlila a ochladila horúcu a jasne žiariacu hmotu vyrobenú vo veľkom tresku, vesmír stmavol. Svetlo doň zasa vniesli až prvé generácie hviezd, ktorých žiarenie znovu zohrialo medzihviezdny materiál (odborníci hovoria o vesmírnej dobe reionizácie). V bezprostrednom okolí J1148+5251 je niekoľko desiatok miliárd hmotností Slnka molekulárneho plynu, najmä vodíka, čo už je hmotnosť solídnej galaxie.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu