SME

Intel nemôže zastaviť e-maily

Môžete byť stíhaný za nelegálne vniknutie na pozemok súkromnej firmy, keď jej zamestnancom pošlete e-mail? Firma Intel sa päť rokov snažila presvedčiť americké súdy, že takéto konanie by malo byť trestné. Jej definitívna prehra na kalifornskom najvyššom .

Môžete byť stíhaný za nelegálne vniknutie na pozemok súkromnej firmy, keď jej zamestnancom pošlete e-mail? Firma Intel sa päť rokov snažila presvedčiť americké súdy, že takéto konanie by malo byť trestné. Jej definitívna prehra na kalifornskom najvyššom súde potešila zástancov slobody slova a zarmútila viaceré veľké korporácie.

Dlhoročný súdny spor Intelu so svojím bývalým zamestnancom by bol ideálnym materiálom pre hollywoodsky film. Začína sa v roku 1978 emigráciou Kennetha Hamidiho z rodného Iránu „za slobodou“ do Spojených štátov. Prvé roky vraj 31-ročný Hamidi v Los Angeles každé ráno roznášal noviny, cez deň viedol malú cestovnú kanceláriu a večer pracoval ako predavač v obchode s liehovinami. Po ukončení univerzity sa mu v roku 1986 konečne podarilo získať dobrú prácu inžiniera v Inteli. O štyri roky neskôr však bol pri ceste z pracovného stretnutia zranený pri nezavinenej autonehode a začal trpieť chronickými bolesťami. Pracoval ešte rok, ale bolesti mu spôsobovali čoraz väčšie depresie, a tak požiadal o dlhodobú práceneschopnosť. Tú mu najskôr udelili, po odvolaní Intelu však zase zamietli, a tak sa ocitol „na ulici“ bez prostriedkov. Intel jeho žiadosť o opätovné prijatie do zamestnania zamietol a v roku 1995 sa s ním definitívne rozlúčil.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý zamestnanec sa však nemienil vzdať bez boja a založil organizáciu FACE Intel (faceintel.com), prostredníctvom ktorej chcel upozorniť na nadmerné požiadavky kladené na pracovníkov Intelu a neférové pracovné podmienky. Okrem iného ich spájal napríklad aj s nezvykle vysokým výskytom samovrážd a srdcových infarktov u zamestnancov. Na Intel podal aj žalobu, ktorú však neskôr pre nedostatok peňazí stiahol. Firma všetky obvinenia odmietla ako absurdné.

V rámci svojej kampane Hamidi v rokoch 1996-1998 rozoslal aj šesť e-mailov na 8- až 35-tisíc adries zamestnancov Intelu. (Adresy mu údajne niekto anonymne zaslal poštou na diskete.) Pracovníkom radil, aby si našli inú prácu a vyzýval ich k podpore hnutia proti Intelu. Firma sa pokúsila správy zablokovať, ale nebola úspešná, keďže prichádzali vždy z iného počítača.

SkryťVypnúť reklamu

Intel preto Hamidiho zažaloval a obvinil z „porušenia domovej slobody“. Mal sa jej dopustiť tým, že ním odoslané e-maily bez povolenia „vstúpili“ do systému firmy. Podľa Intelu navyše znížili produktivitu práce zamestnancov, ktorí si ich prečítali, a spôsobili tak firme aj finančné škody. Na stranu žalobcu sa postavili združenia zamestnávateľov a napríklad i Asociácia polovodičového priemyslu. Hamidiho zasa začali podporovať organizácie na ochranu slobody slova a napokon aj americké odbory.

Prvé dva súdy nižšej úrovne dali za pravdu Intelu a ďalšie zasielanie e-mailov zakázali. Najvyšší súd štátu Kalifornia však napokon pred dvoma týždňami tesnou väčšinou rozsudky zmenil a rozhodol, že bývalý zamestnanec má na zasielanie e-mailov do firmy právo, aj keď s tým firma nesúhlasí. „Majetok Intelu nenarušil viac, ako keby pred sídlom firmy držal protestný transparent alebo kričal do megafónu,“ uviedla v zdôvodnení sudkyňa Kathryn Werdegarová. Zároveň však upozornila, že rozhodnutie neznamená zelenú pre spamerov rozosielajúcich vo veľkom reklamnú poštu. Prvý dodatok americkej ústavy totiž podľa nej chráni obsah e-mailu vyjadrujúceho názor súkromnej osoby, nie však komerčnú komunikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

K takémuto rozhodnutiu sa porota priklonila aj preto, že odosielateľ vyradil zo zoznamu e-mailových adries ľudí, ktorí si ďalšie zasielanie podobných e-mailov neželali. Keby to neurobil, bolo by podľa súdu možné hovoriť o porušení „domovej“ slobody e-mailom.

„Keby Intel zvíťazil, podkopalo by to základy internetu,“ vyjadril pre New York Times spokojnosť s rozsudkom Lee Tien, právnik vplyvnej organizácie za „elektronické práva“ Electronic Frontier Foundation. „Predstavte si, čo by sa stalo, keby mohla zrazu ktorákoľvek firma povedať – nechceme, aby ste si práve vy prezerali našu webovú stránku alebo aby ste nám posielali listy.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťZatvoriť reklamu