
pochádzajúci z medúzy Aequorea victoria.
Nenápadná svetielkujúca rybička, pôvodne vyvinutá na signalizáciu prítomnosti škodlivín vo vode, sa teraz stala komerčným hitom. Dostala meno Nočná perla a je prvým geneticky manipulovaným domácim miláčikom. Jej krása vynikne najmä v špeciálnom zatemnenom akváriu s fluoreskujúcimi kameňmi. Pochopiteľne, záujem o ňu majú predovšetkým Američania, Európa je už tradične ku geneticky modifikovaným organizmom podozrievavejšia. Niektorí európski odborníci už varovali, že by geneticky zmanipulovaná ryba mohla spôsobiť vo voľnej prírode ekologickú katastrofu.
Firma Taikong, ktorá zebričku so zabudovaným génom z medúzy predáva za 17 dolárov, však ubezpečuje, že je neškodná. Je totiž neplodná a nemôže sa spáriť s inými rybami. Táto jej vlastnosť stála tím profesorky Tsaiovej dva roky usilovnej, ale dobre zaplatenej práce.
Zebrička je však zaujímavá nielen pre obchodníkov a milovníkov netradičných akváriových efektov. Jej genóm obsahuje približne 30-tisíc génov, tak ako u človeka. Veľa jej génov hrá tú istú alebo podobnú úlohu ako ich ľudské ekvivalenty. Dokonca sa u nej vyvíjajú podobné tumory ako u človeka. Vedci, ktorí donedávna úspešne používali zebričku pri výskume srdcových chorôb, na nej preto začali skúmať aj mechanizmy rakoviny. (ač)