Oslo 7. júla (TASR) - Výskumníci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) plánujú na budúci mesiac navštíviť odľahlé súostrovie Špicbergy v Severnom ľadovom oceáne s cieľom testovať v tamojšej mrazivej klíme zariadenia pre sondy, ktoré majú byť v budúcnosti vyslané na planétu Mars.
Prírodné podmienky na arktickom súostroví, nachádzajúcom sa asi 500 kilometrov severne od pevninskej časti Nórska, sú podobné podmienkam na Marse. Možno tam nájsť trvalo zamrznutú pôdu, vulkanické pohoria a pramene horúcej vody vyvierajúce na povrch cez zamrznutú pôdu, uviedol líder expedície, nórsky geológ Hans E. F. Amundsen z univerzity v Osle.
Ako uvádza Knut I. Oexnevad z Laboratória pre prúdový pohon (JPL), Špicbergy poskytujú výborné možnosti na simuláciu podmienok na Marse.
Oexnevadov tím už túto skupinu ostrovov v minulosti využil na testovanie robota určeného na prenikanie do ľadového povrchu na Marse s cieľom hľadať možné stopy života.
Podľa Amundsena skupina 14 výskumníkov, medzi ktorými sú okrem iných aj geológovia, astrobiológovia a chemici, odcestuje 13. augusta z Longyearbyenu, hlavnej usadlosti na Špicbergoch, na palube lode Polarsyssel a strávi na súostroví asi deväť dní.
Jednou zo zastávok bude milión rokov starý sopečný vrch Sverrefjell. Ako uviedol Amundsen, vrch možno obsahuje minerály podobné tým, ktoré sa nachádzajú na Marse, čo by mohlo byť užitočné v debatách o "meteorite z Marsu".
Meteorit s označením ALH84001 našli v oblasti Antarktídy v roku 1996. Podľa odborníkov z NASA sú kryštály magnetitu nájdené na ňom identické s kryštálmi tvorenými pozemskými baktériami.
Hoci atmosféra Marsu sa skladá prevažne z oxidu uhličitého a prípadná voda sa na povrchu okamžite vyparí, podľa Amundsena voda na niektorých miestach na Marse prerazila na povrch spod trvalo zamrznutej vrstvy, ktorá sa tiahne Červenou planétou.
Amundsenov tím bude sledovať mikroorganizmy a procesy na Špicbergoch, kde sa voda takisto dostáva na povrch cez zamrznutú pôdu.
2 sla ed