SME

Týždeň vo vede

(23. 8. – 29. 8. 2001)

(23. 8. – 29. 8. 2001)

* Jeden z najslávnejších paleontológov, Dr. Richard Leakey v južnej Afrike vyhlásil, že svet stráca ročne 50-100 tisíc druhov živočíchov. Takéto tempo vymierania podľa neho vážne ohrozuje planétu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Tím americko-indických geológov pod vedením Rogera Bilhama z Colorado University v USA varuje, že oblasti Himalájí môže v blízkej dobe postihnúť mimoriadne silné zemetrasenie, pri ktorom je ohrozených 50 miliónov obyvateľov Bangladéša, Bhutánu, Indie a Nepálu.

* Fyzici z Brookhaven National Laboratory v USA vyrobili v urýchľovači elementárnych častíc tzv. „podivný“ (strange) kvark subatomárnu časticu, ktorá sa v bežnej hmote nevyskytuje.

SkryťVypnúť reklamu

* Významný kontroverzný britský astronóm, tvorca termínu „Big Bang“ (Veľký tresk), ktorý označuje počiatok vesmíru, Sir Fred Hoyle, zomrel vo veku 86 rokov. Hoyle bol zástancom tzv. teórie panspermie, podľa ktorej život na Zemi vznikol v dôsledku kolonizácie planéty mikroorganizmami z kozmu.

* NASA uverejnila snímky Jupiterovho mesiaca Callisto, ktoré nasnímala vesmírna sonda Galileo v máji tohto roku. Sú to doteraz najkvalitnejšie snímky mesiaca Jupitera, aké sonda v priebehu svojej misie poslala na Zem.

* Podľa vedcov z National Cancer Institute v USA a Mpala Research Center v Keni, africké slony tvoria dva odlišné druhy a nie jeden, ako sa doteraz predpokladalo. Vedci došli k tomuto záveru na základe rozsiahlej genetickej štúdie.

* Vedci z University of Michigan Medical School vyvinuli genetickú techniku, pomocou ktorej bude možné účinne diagnostikovať rakovinu prostaty. Táto forma rakoviny postihuje predovšetkým starších mužov.

SkryťVypnúť reklamu

* Astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) v Chile objavili v našej galaxii 3 zvláštne hviezdy, ktoré sú zložené prevažne z ťažkých kovov. Objav potvrdzuje súčasný model, ktorý popisuje ako sa v procese nukleosyntézy v jadrách hviezd premieňa vodík a ľahké prvky na prvky ťažké (železo atď.).

* Podľa vedcov z NASA, Harvard University a University of California v San Diegu, výsledky štúdia na posádke medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, ktorá sa minulý týždeň vrátila na Zem, ukazujú, že astronauti na obežnej dráhe spia oveľa lepšie ako doma, na Zemi. (BBC, Reuters, SciAm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu