WASHINGTON – Najnovšie počítačové simulácie oživili teóriu, ktorá dlhé roky vzbudzovala pozornosť astronómov – myšlienku, že Mesiac vznikol po zrážke Zeme s planétou približne o veľkosti Marsu.
Teória tzv. „obrovskej kolízie“ sa po prvý raz objavila v 70. rokoch. Tentoraz však vedci z Kalifornskej univerzity prišli s variantom, ktorý vysvetľuje vznik Mesiaca i to, prečo deň na Zemi trvá 24 hodín.
„Predošlé modely teórie identifikovali nárazy schopné vytvoriť Mesiac, avšak nevedeli súbežne vysvetliť všetky charakteristiky systému Zem – Mesiac,“ uviedla Robin Canupová z výskumného tímu. Podľa jej slov je nový „scenár“ pravdepodobnejšou verziou, ktorá ukazuje, že vznik Mesiaca mohol spôsobiť len jediný náraz.
Výsledky výskumu publikovaného v najnovšom vydaní časopisu Nature hovoria o obrovskej, i keď nepriamej kolízii Zeme s menšou planétou o veľkosti Marsu pred približne 4,5 miliardami rokov. Energia uvoľnená nárazom podľa Canupovej stačila na to, aby zničila „prichádzajúcu“ planétu a „pretavila“ celú zemeguľu.
Náraz tiež uvoľnil trosky, ktoré začali obiehať okolo Zeme. Keď sa tento materiál ochladil, postupne sa spojil a vznikol Mesiac. Celý proces od kolízie po vytvorenie Mesiaca pritom podľa novej teórie trval menej ako 100 rokov, čo je na planetárne pomery nepredstaviteľne krátky čas.
Uhol nárazu – pravdepodobne okolo 40 stupňov – spôsobil, že sa Zem začala otáčať. Rotácia bola väčšia ako súčasná, preto deň na Zemi vtedy trval len päť hodín. Mesiac bol okrem toho podľa predpokladov v čase vzniku oveľa bližšie k Zemi ako v súčasnosti. Keď sa postupne vzďaľoval, čo sa deje aj v súčasnosti asi o niekoľko centimetrov za rok, rotácia Zeme sa spomaľovala.
„Všetko to skutočne ide dokopy, keďže to vyzerá ako náraz, ktorý potrebujete na vysvetlenie hmotnosti Zeme, pričom počiatočná rýchlosť rotácie tiež prispieva k tomu, že sa na obežnú dráhu dostane dostatočné množstvo materiálu na vytvorenie mesiaca o veľkosti toho nášho,“ dodala Canupová.
Znázornenie a animáciu veľkej zrážky môžu záujemcovia nájsť na internetovej adrese http://www.swri.org/press/impact.htm.
(tasr)