Podľa vedcov z japonskej Tohoku University stimulujú počítačové hry len časť mozgu zodpovednú za vývoj predstavivosti a pohybu, ale rozvoju iných dôležitých oblastí mozgu nepomáhajú. Podľa výskumníkov môže príliš časté hranie počítačových hier spôsobiť, že u dieťaťa sa nedostatočne vyvinie frontálny mozgový lalok, ktorý je dôležitý na to, aby človek dokázal kontrolovať svoje správanie a závisí od neho tiež rozvoj pamäti, emócií a schopnosti ďalšieho učenia. Informoval o tom spravodajský server CNET.
Podľa vedúceho výskumného tímu môže deformácia a nedostatočný vývin frontálneho laloku nastať napríklad vtedy, ak dieťa nemusí počítať úlohy z matematiky - takáto činnosť totiž práve túto oblasť mozgu najviac rozvíja. Absencia matematiky môže podľa profesora Ryuta Kawashima zapríčiniť, že dieťa bude v budúcnosti oveľa agresívnejšie. „Čoskoro môžeme mať skutočný problém s generáciou agresívnejších detí, ktoré hrajú počítačové hry,“ povedal. Negatívny účinok hier sa prejaví najmä vtedy, ak dieťa nahrádza počítačovými hrami čítanie alebo počítanie.
Štúdia vychádzala z porovnávania mozgovej aktivity detí, ktoré hrali hry na Nintende, a skupiny, ktorá sa zaoberala aritmetikou. Mozgová aktivita vyvíjaná pri hrách bola podstatne nižšia, pričom najväčší rozdiel bol práve v oblasti frontálneho laloku. (qua)