Londýn 30. júna (TASR) - Rimania, Sasi, Vikingovia zoznam národov, ktoré vstúpili na Britské ostrovy pôvodne obývané Keltmi, je dlhý. Britskí genetici prvýkrát zisťovali, aké stopy zanechali cudzí dobyvatelia v genóme súčasných ostrovanov. Svoje poznatky prezentovali v časopise Current Biology.
Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď Davida Goldsteina z londýnskej University College požiadali, aby urobil rozsiahlu analýzu genómov obyvateľov Británie. Televízna stanica BBC vtedy pripravovala dokumentárny seriál Blood of the Vikings (Krv Vikingov), ktorý išiel po stopách škandinávskych dobyvateľov. Vďaka reklamnej kampani stanice mohol Goldstein s kolegom Cristianom Capellim analyzovať vzorky krvi a kože viac ako 1700 mužov z 24 menších britských miest.
Vedcov zaujímali varianty chromozómu Y, ktorý majú len muži a na 95 percent sa nezmenený dedí z otca na syna. Chromozóm Y umožňuje veľmi presne sledovať líniu mužských predkov konkrétnej osoby. U vybraných dobrovoľníkov sa kládol dôraz aj na to, aby ich rodiny dokázateľne žili niekoľko generácií v tom istom regióne.
Údaje získané zo vzoriek vedci porovnali so 400 vzorkami DNA z Nemecka, Dánska a Nórska. Ukázalo sa, že prišelci z pevniny zanechali na britských ostrovoch nezmazateľné stopy.
Na severných škótskych ostrovoch dominuje nórsky vplyv 60 percent tamojších mužov je potomkami nórskych Vikingov. V častiach východného a stredného Anglicka to boli dánski Vikingovia alebo Anglosasi, ktorí vtlačili keltskému obyvateľstvu svoju genetickú pečať. Od cudzích vplyvov zostal ušetrený iba západ Británie: V Írsku a Walese našli vedci prakticky iba "keltskú" DNA.
Výsledky Goldsteina a Capelliho sa kryjú s archeologickými nálezmi, podľa ktorých dobyvatelia zo škandinávsko-nemeckého priestoru domáce obyvateľstvo buď vytlačili, alebo sa s ním zmiešali.
Analýza však priniesla prekvapenie v dvoch regiónoch. Prvým je južné Anglicko, kde je podiel mužov s keltskými predkami skoro rovnako veľký ako v "typicky keltskom" Škótsku. Druhým regiónom je pevninské Škótsko, kde nórski Vikingovia zjavne nezanechali skoro žiadne stopy.
Islandský antropológ Agnar Helgason v tom vidí potvrdenie svojej teórie, ktorú rozvinul v americkom časopise Science. Podľa nej putovali Nóri z pevninského Škótska ďalej na Island, pričom so sebou zobrali všetky škótske ženy.