Cardiff 30. júna (TASR) - Britskí vedci z univerzity v Cardiffe zistili, že jedna zložka zubnej pasty môže zabrániť infekcii, ktorej zdrojom je močový katéter. Touto látkou je triclosan, mierne aromatický biely kryštalický prášok.
Na celom svete sa ročne voperuje asi 400 miliónov močových katéterov. V princípe každý, kto žije dlhšie ako mesiac s katétrom, môže dostať infekciu, napísal časopis The Lancet.
Polovica pacientov sa infikuje baktériou Proteus mirabilis. Tento organizmus kolonizuje katéter. Na katétri sa vytvoria močové kryštáliky, ktoré môžu blokovať tok moču z mechúra. Následkom býva bolestivé zväčšenie mechúra.
Ak sa uvedený problém včas nezistí a neodstráni, môže vyústiť až do infekcie obličiek a krvi. Antibiotiká sú proti týmto infekciám väčšinou neúčinné. Jediným riešením je výmena katétru.
Bakteriológ David Stickler z Cardiff School of Biosciences, ktorý sa týmto problémom zaoberá už 30 rokov, infikoval v laboratóriu umelé močové mechúre baktériou Proteus mirabilis. Množstvo baktérií bolo také, aby za 24 hodín vytvorili vrstvu, ktorá katéter zablokuje.
Keď sa infikované mechúre naplnili roztokom triclosanu a nie ako zvyčajne sterilizovanou vodou, ani po siedmich dňoch sa nevytvorila skôrnatená vrstva. Triclosan dokonca impregnoval silikón na celej dĺžke katétru a takto ho chránil pred ďalšou kolonizáciou baktériami.
Vedci teraz zisťujú, či má triclosan vedľajšie účinky, či sú baktérie voči nemu rezistentné a ako pôsobí na latex, ktorý sa do katétrov používa popri silikóne.