Nashville 30. júna (TASR) - Naša slnečná sústava leží uprostred veľkého dutého priestoru s priemerom niekoľko stoviek svetelných rokov, ktorý je súčasťou akréčneho disku Mliečnej cesty. Zistili to americkí a francúzski astronómovia v rámci mapovania okolia našej Galaxie. Táto dutina je časťou v astronomickom ponímaní - systému navzájom prepojených dutín pripomínajúcich špongiu, uviedli vedci na stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti v Nashville.
Doteraz prevládal názor, že slnečná sústava leží v bubline horúceho, ionizovaného vodíka, ktorú obklopuje stena zo studeného a hustého plynu, povedal Barry Welsh z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Nová mapa ukazuje, že domnelá bublina má nepravidelný tvar a so susednými dutými priestormi ju spájajú naozajstné tunely, ktoré môžu byť výsledkom výbuchov supernov, zábleskov žiarenia gama alebo silných hviezdnych vetrov.
Welsh a jeho kolegovia hľadali päť rokov vo svetle susedných hviezd spektrálne čiary neutrálneho sodíka. Ak sa takéto čiary objavili, bolo to dôkazom toho, že na zornej čiare medzi konkrétnou hviezdou a Zemou sa nachádza tento chladný plyn.
Vedci analyzovali svetelné spektrá 1005 hviezd a zostavili mapu rozdelenia tohto plynu v okolí 1000 svetelných rokov. Najbližšia "stena" hustého plynu sa nachádza 175-190 svetelných rokov od nás smerom k stredu Mliečnej cesty. Kolmo na tento smer až po galaktické halo sa rozprestierajú lokálne "dutiny".
Podľa názoru vedcov podporujú uvedené výsledky 30 rokov starú teóriu, podľa ktorej je medzihviezdny priestor pretkaný pavučinou horúceho plynu. Výbuchy supernov vytvárajú horúce plynové bubliny, na ktorých okraji sa komprimuje chladná medzihviezdna hmota. Na mieste dotyku týchto bublín vznikajú spojovacie tunely.
Astronómovia okrem toho získali informácie o pohybe sodíkových atómov pozdĺž zorných línií 1005 skúmaných hviezd, uviedla Rosine Lallementová z Národného centra pre vedecký výskum (CNRS) v Paríži. S kolegami chce zistiť, či sa steny "našej" dutiny k Slnku približujú, alebo sa od neho vzďaľujú. Ak sa stena blíži k nám, znamená to, že ju tlačí ďaleká, explozívna sila. Ak sa od Slnka vzďaľuje, nie je vylúčené, že pred asi miliónom rokov vybuchla relatívne blízko pri ňom supernova.