SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Koľko stojí dovolenkové telefonovanie?

Ísť na dovolenku bez mobilu a možnosti poslať aspoň SMS? Väčšina majiteľov mobilných telefónov si to už pomaly ani nedokáže predstaviť. Pre nich prinášame prehľad ponúkaných roamingových služieb mobilných operátorov.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILCÍsť na dovolenku bez mobilu a možnosti poslať aspoň SMS? Väčšina majiteľov mobilných telefónov si to už pomaly ani nedokáže predstaviť. Pre nich prinášame prehľad ponúkaných roamingových služieb mobilných operátorov,

Kto si zoberie na dovolenku do zahraničia mobilný telefón, musí rátať s tým, že zaplatí aj za prichádzajúce hovory. Kto nechce zbytočne míňať, môže si zablokovať prichádzajúce hovory. Neplatí však za prijaté SMS-správy.

V poslednom čase klesli ceny roamingových hovorov a SMS-správ. Vďaka tomu túto službu využíva čoraz viac zákazníkov. Len v sieti Orange má roaming aktivovaných približne 600-tisíc ľudí.

Niektorí mobilní operátori ponúkajú v lete akciové ceny roamingových hovorov či SMS-správ. Napríklad chorvátska spoločnosť Cronet poskytuje na všetky odoslané správy v čase od sedemnástej do osemnástej hodiny zľavu 50 percent.

Ak chcete používať svoj mobil v zahraničí, najprv sa informujte, ktorý operátor v danej krajine je najlacnejší. Rozdiely môžu byť aj v tom, že niektorí operátori umožňujú len prijímania a odosielanie správ a prijímanie hovorov, ale nedovoľujú vám telefonovať.

Pri aktivovanom roamingu je vhodné, ak v menu telefónu zadáte manuálnu voľbu siete. V takom prípade telefón nájde operátorov, ktorí majú na danom mieste pokrytie a vy si z nich vyberiete. Manuálna voľba siete vám môže ušetriť veľa peňazí, predovšetkým ak sa pohybujete na Slovensku v blízkosti hraníc. Môže sa totiž stať, že prídete do oblasti, kde nemá váš operátor pokrytie. Ak máte nastavenú automatickú voľbu siete, môže sa vám naladiť zahraničný operátor. Keď vám potom niekto zavolá, vy nebudete vedieť, akého operátora máte zvoleného, a za dlhší hovor zaplatíte aj niekoľko stoviek.

Ak máte aktivovaný roaming a telefonujete na Slovensko, musíte vytočiť číslo v medzinárodnom tvare. Preto je najlepšie, ak si čísla, na ktoré voláte najčastejšie, uložíte aj s medzinárodnou predvoľbou.

Orange

Zákazníci mobilného operátora Orange môžu v súčasnosti využiť akciovú ponuku aktivácie roamingu. Majitelia predplatenej karty Prima zaplatia za aktiváciu jednu korunu, zákazníci, ktorí majú paušál, za aktiváciu neplatia.

Orange ponúka viacero druhov roamingu.

Ak si chcete dať aktivovať službu Roaming-svet, ktorá vám umožňuje prijímať hovory, volať, prijímať a posielať SMS-správy, musíte zložiť trvalú zábezpeku 5000 korún. Musíte platiť aj mesačný poplatok vo výške 30 korún.

Ak potrebujete využívať svoj telefón v susedných krajinách, môžete si aktivovať Roaming-susedné krajiny. Aj tu síce musíte zložiť zábezpeku 5000 korún, neplatíte však žiadne mesačné poplatky.

Ďalšou možnosťou je aktivovať si Orange roaming 2000. Neplatíte žiadne mesačné poplatky a zábezpeka je len 2000 korún. Pri roamingu 2000 sú však blokované prichádzajúce hovory. To znamená, že môžete volať, posielať a prijímať správy, vám sa však nikto nedovolá.

Ak ste zákazníkom Orangeu dlhšie ako jeden rok, môžete si Orange roaming 2000 aktivovať aj bez zloženia zábezpeky.

Eurotel

Zákazníci Eurotelu, ktorí majú aktivovaný paušál obsahujúci 50 a viac voľných minút, si môžu aktivovať roaming bez zloženia zábezpeky a bez aktivačného poplatku. Jedinou podmienkou je, aby mali včas uhradené faktúry za posledných 6 účtovných období. Zákazníci ostatných mesačných paušálov si môžu aktivovať roaming bez zálohy, ak sa preukážu včas uhradenými faktúrami za posledné 3 účtovné obdobia a zriadeným inkasným spôsobom platenia faktúr.

Roaming si môžu aktivovať aj zákazníci využívajúci predplatenú kartu Easy. Ak majú kartu Easy Life alebo Easy Nonstop, môžu si aktivovať službu Easy SMS roaming. Služba im umožní v zahraničí prijímať a posielať SMS-správy, nemôžu však prijímať hovory, či volať. Prvá aktivácia SMS roamingu stojí 50 korún, ďalšie aktivácie sú bezplatné. Pri návrate na Slovensko je potrebné vždy službu deaktivovať, pretože inak nie je možné volať ani prijímať hovory. Službu si môžete aktivovať bezplatným telefonátom na číslo *51.

Na rovnakom čísle si môžu uživatelia karty Easy Team aktivovať plnohodnotný roaming. Poplatok za prvú aktiváciu je takisto 50 korún.

Eurotel ponúka svojim zákazníkom aj novú službu MMS pohľadnice. Majiteľ telefónu s fotoaparátom sa jednoducho na dovolenke odfotí a fotografiu odošle ako multimediálnu správu. Správa bude následne spracovaná ako fotografia 9 x 13 centimetrov, textový odkaz bude vytlačený na papieri a v obálke sa všetko doručí uvedenému adresátovi ako klasická pohľadnica. Štandardný čas doručenia je jeden až tri pracovné dni. MMS pohľadnice je možné posielať až z dvadsiatich krajín. Poplatok za odoslanie jednej pohľadnice je pre paušál 19,90 Sk bez DPH a pre Easy 23,90 Sk s DPH.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Spolupráca vedcov s Čínou má riziká.


17 h
Testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 403-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 589 obetí.


a 4 ďalší 12 h
Peter Schutz

Ten skutočný problém nie je predpis, pravidlo, zákon, ale človek.


17 h

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu