Washington 27. júna (TASR) - Severný pól planéty Mars oplýva rozsiahlymi zásobami zamrznutej vody, ktorej množstvo prevyšuje zásoby ľadu objavené na južnom póle a zvyšuje nádeje na nájdenie stôp po mikroskopickom živote. Informovali o tom vo štvrtok astronómovia v USA.
Ľad na marťanskom severnom póle leží tesne pod povrchom, tvrdí Bill Boynton z Univerzity v Arizone, člen americko-ruského vedeckého tímu, ktorý sa dopracoval k týmto zisteniam.
Vedci v skutočnosti objavili vodík, ktorý až v spojení s kyslíkom tvorí molekuly vody, zásoby vodíka však boli také rozsiahle, že nemôže ísť o nič iné, povedal Boynton. "Je ho tam jednoducho príliš veľa, nemôže byť v žiadnej inej forme," konštatoval.
"Myslíme si, že takmer všade, kam sa pohnete v týchto severných zemepisných šírkach a budete kopať do hĺbky od niekoľkých palcov (centimetrov) až po približne stopu (30 centimetrov), nájdete ľad," uviedol Boynton.
Objav americko-ruského tímu je dobrou správou pre tých, ktorí veria, že v minulosti mohol na Červenej planéte existovať život, keďže kvapalná voda je predpokladom pre vývoj pozemského typu života.
Ak na Marse bolo v niektorom štádiu jeho vývoja teplo a vlhko, súčasné veľké zásoby ľadu naznačujú, že prípadný život mohol existovať na rozsiahlej časti marťanského povrchu.
Americkí a ruskí odborníci použili dáta získané zo sond Mars Global Surveyor a Mars Odyssey, obiehajúcich okolo Marsu.
1 sla