SME

Týždeň vo vede

(19. – 25. 6. 2003)

(19. – 25. 6. 2003)

p Experiment tímu Markusa Aspelmeyera z Univerzity vo Viedni na protiľahlých brehoch Dunaja preukázal kvantové prepojenie dvoch fotónov na zatiaľ najväčšiu vzdialenosť.

p Franz Xaver Redl z Columbia University s kolegami vytvoril nanokryštálovú mriežku z magnetického oxidu železa a polovodivého selenidu olova. Otvára to cestu k materiálom s voliteľnými magnetickými, elektrickými, optickými a mechanickými vlastnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

p Andrea Milani z Univerzity v Pise a Wolf Reimold z Univerzity vo Witwatersrande (JAR) podčiarkli v časopise Science reálnosť rizika zrážky Zeme s planétkou alebo jadrom kométy.

SkryťVypnúť reklamu

p Podľa Jeana-Louisa Margota a Michaela Browna z California Institute of Technology nie je planétka 22 Kalliope z kovu (podľa farby mala byť), ale z pórovitej horniny. Novoobjavený satelit 22 Kalliope sa poskladal z fragmentov po zrážke materskej planétky s iným telesom.

p Han-Žong Žu z National Cheng Kung University (Tchaj-wan) s kolegami zachytil nad Juhočínskym morom mohutné „mrkvovité“ a „stromovité“ elektrické výboje, siahajúce z vrchnej strany búrkových oblakov vyše 90 km hore až do spodnej časti ionosféry.

p Tím na čele s Danielle Garsinovou z Harvard Medical School zistil, že niektoré dlhožijúce mutanty hlísty druhu Caenorhabditis elegans sú vysoko odolné proti bakteriálnym infekciám. Podopiera to predpokladanú súvislosť starnutia so zhoršovaním funkcie imunitného systému.

SkryťVypnúť reklamu

p José Gonzales-Pastor s kolegami z Harvard University pozoroval, ako sa baktérie druhu Bacillus subtilis, nútené v ťažkých časoch prejsť do stavu spóry, usilujú tento prechod oddialiť zabíjaním blížnych baktérií špeciálnym toxínom a ich kanibalskou konzumáciou.

p Andrew Mason z University of Alberta s kolegami zistil, že degeneratívnu chorobu pečene, primárnu biliárnu cirhózu, považovanú za chorobu autoimunity, spôsobuje retrovírus spájaný s rakovinou prsníka. Pri tomto ochorení pečene je namieste skôr protiretrovírusová liečba.

p Robert Coghill z Wake Forest University School of Medicine s kolegami zistil pomocou funkčnej magnetickej rezonancie, že ľudia, ktorí citlivejšie reagujú na bolestivý stimul, skutočne vykazujú počas trvania tohto stimulu intenzívnejšiu činnosť v mozgovej kôre.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu