Rise of Nations - Brian Reynolds útočí

Keď som sa pred niekoľkými rokmi dozvedel, že Brian Reynolds (hlavný dizajnér hier Civilization 2 a Alpha Centauri) zakladá vlastnú spoločnosť, jeho nový projekt Rise of Nations sa okamžite dostal na najvyššiu priečku mojich najočakáv

Keď som sa pred niekoľkými rokmi dozvedel, že Brian Reynolds (hlavný dizajnér hier Civilization 2 a Alpha Centauri) zakladá vlastnú spoločnosť, jeho nový projekt Rise of Nations sa okamžite dostal na najvyššiu priečku mojich najočakávanejších hier - a ostal tam, aj keď sa z neho časom (podľa početných previewov ) začala rysovať ďalšia "klasická" RTSka na produkt-liste MicroSoftu.

Ideou Rise of Nations je zachytiť vývoj ľudstva od dôb krátkych mečov a oštepov až po nukleárny vek. Z celej hry cítiť hlbokú inšpiráciu MicroSofťáckymi "Agesmi" (resp. Empire Earth), no Big Huge Games ani zďaleka neostávajú pri zastaralom RTS koncepte a pokúšajú sa tento spráchnivelý žáner doviesť ešte trochu ďalej. Prvé a najpríjemnejšie prekvapenie prišlo v podobe kampane "Conquer the World" (Dobývanie sveta), ktorá namiesto bežnej ničnehovoriacej omáčky medzi misiami dáva prednosť interaktívnemu ťaženiu s veľmi dobre premysleným konceptom. Stará garda, čo kedysi dávno v mladosti hrávala aj iné ako počítačové hry, v kampani nájde veľa prvkov spoločných s Diplomaciou alebo Riskom. Svet je rozdelený na početné územia (k dispozícii je neuveriteľných OSEMNÁSŤ národov, každý so svojimi špeciálnymi jednotkami a vlastnosťami... ), pričom za každú dobytú krajinku s vlastnou fabrikou ("supply centrom") hráčovi pribudne nová armáda. Pred každou bitkou sa armády rozostavené na susediacich teritóriách navzájom podporujú. Ak sa útočníkovi podarí nepriateľské územie úplne obklúčiť a pri útoku voči obrancovi získa výraznú presilu, dobýjané územie sa mu podarí získať bez boja - v opačnom prípade sa hra prepína do real-timeového módu.


Keďže kampaň prebieha na etapy (t.j. každé tretie kolo svet automaticky postúpi do novej éry), jej misie sú oproti mutliplayerovým (skirmishovým) trochu obmedzené. Zatiaľčo v skirmishy môžete v jedinej hre prejsť celou históriou ľudstva -- od jeho primitívnych počiatkov až do moderného raketového veku -- v kampani sa konflikty obmedzujú len na aktuálnu historickú etapu. V dobe kamennej nie je možné bojovať s tankami, a naopak v industriálnom veku zas nemusíte začínať s lukmi a oštepmi.
Jadrom real-timeového módu sú mestá. Samotné boje vám v porovnaní s urbanizáciou (kolonizáciou nových území, budovaním obchodných sietí, vynachádzaním nových technológií... ) zaberú prakticky zanedbateľné percento hracieho času. Samozrejme, keď už dôjde na streľbu, Rise of Nations sa nijak netrochárči. Proti sebe sa postavia skutočné masy a núdza nebude ani o taktizovanie. V multiplayeri a skirmishi sa dostane k slovu aj štandardná diplomacia (v kampani vyjednávanie prebieha predovšetkým v ťahovej časti), vyjednávania o mieri, uzatváranie aliancií... Vyhlasovanie vojny bývalým spojencom. Priestor na intrigy je síce obmedzený, ale aj takéto možnosti potešia.
Aliancie zohrávajú podstatnú úlohu predovšetkým pri záverečných momentoch hry. Akonáhle jeden z hráčov získa územnú (kultúrnu, vedeckú... ) prevahu, jeho oponentom sa spustí časovač odrátavajúci sekundy do prehry. Ak sa im nepodarí včas zvrátiť rovnováhu síl vo svoj prospech, dominantný hráč zvíťazí.

Grafika:
Grafiku Rise of Nation som mal preštudovanú dlho dlho predtým, než som ho nainštaloval a začal hrať. Z obrázkov som vedel viac než dobre, že od neho nemožno čakať žiadnu dychvyrážajúcu 3D show, ale (ne)klasickú dvojrozmernú strátegiu zo starej školy; prepchatú miliardou drobných sprajtíkov pobehujúcich po 3D teréne, s dôrazom na ten najposlednejší grafický detail. Keď som Rise of Nation hral prvýkrát, prekvapil ma svojou schopnosťou niekoľkokrát v priebehu jedinej partie kompletne zmeniť celý grafický štýl. Bohužiaľ príliš rýchlo ukázal všetko, čo môže ponúknuť. Dokonca aj nenáročného diváka pohľad naň veľmi skoro omrzí.

Interface:
O ovládaní RoNu by sa mohli napísať niekoľkostranové vedecké štúdie: Ako sa vytvára profesionálny návrh komerčnej hry? Ako má kampaň zaujať od začiatku až do úplného konca? Ako môžu drobné vylepšenia úplne zmeniť podstatu "zabehnutej" šablóny RTS žánru. Pri vývoji tejto hry sa myslelo na hráča prakticky na každom kroku: Množstvo nastavení a variabilita pravidiel (netýka sa kampane), obrovský výber z hrateľných národov, jednoduché a maximálne intuitívne ovládanie.
Na kampani trochu zamrzí, že (narozdiel od Diplomacie) možno verbovať len pozemné jednotky. Spestrenie v podobe námorných bitiek by hrateľnosti určite len prospelo, o veľkom vylodení v izolovaných oblastiach (v Británii, v Severnej Amerike... ) ani nehovorím - vskutku aspoň nepatrne by to obohatilo dokolečka sa opakujúci úvod do každého levelu.
Nevýraznú rôznorodosť misií v hlavnej kampani sa autori pokúsili vyvážiť bonusovými kartami, ďalším dedičstvom stolných hier. S ich použitím hráč získava (v boji aj mimo neho) určitú výhodu (resp. nepriateľ nevýhodu), viac zdrojov surovín, rýchlejšie vynachádzanie, možnosť postaviť Div sveta atď atď. Niektoré karty dokonca umožňujú ovládanuť cudzie územie bez jediného výstrelu.

Hrateľnosť:
Niektoré hry sú ako stvorené na zabitie času. Človek si pri nich chvíľu užije, zabaví sa, a keď nastane čas na robotu (školu), bez vážnejšej újmy na zdraví ich vypne. Potom tu sú "závisláčiny"; hry, od ktorých sa namotaný hráč dokáže odtrhnúť len s vypätím všetkých síl. Rise of Nations bohužiaľ nepatrí do ani jednej, ani druhej skupiny. Také šťastie jeho hráči nemajú. RoN je o niečom úplne inom - je to hnusné odporné satanovo dielo, pasca na slabé duše, do ktorej keď sa raz chytíte, vyslobodí vás len úplné fyzické vyčerpanie. Pri RoNe NErozmýšľate, či by ste si mali konečne oddýchnuť, nemáte čas sa pozrieť ani na hodinky! Po dohratí jedného scenária automaticky rozmýšľate nad ďalšími krokmi, udeľujete nové rozkazy, ukončujete svoj ťah a vrháte sa do ďalších bojov... Znova... A znova.
Hrateľnosť kazia len zanedbateľné detaily. Značne chýba napríklad možnosť prenechať niektoré otravné rutiny umelej inteligencii; ťažko poškodené jednotky by sa mohli automaticky vracať do najbližších kasární (mesta, fabriky, pevnosti... ), vyzdravené jednotky zase späť na bojisko. Vhod by prišiel vopred nastavený zoznam vynachádzaných technológií - Bez ohľadu na to, či na ne hráč má dostatok surovín alebo nie... A pre mňa osobne sú nemalým sklamaním námorné bitky, ničím sa nelíšiace od tých pozemných. Lode manévrujú prakticky namieste, stačí ich nahnať na nepriateľa a dominanciu nad morom si zaistiť početnou prevahou.

Multiplayer:
Rise of Nations bol vyvíjaný s veľkým dôrazom na multiplayer. Pozornosť bola venovaná predovšetkým početným nastaveniam scenária a rôznym jednoduchým modom ("survival", "diplomacy", "assassin" a ich variácie). Hoci jeho hodnotenie nemôžem v takom krátkom časovom intervale posúdiť objektívne, nedokážem si odpustiť smutné konštatovanie, že nás ani zďaleka nezaujal tak ako hra jedného hráča.
K dispozícii je hra cez LAN, priame inetové spojenie a cez GameSpy.

Zvukové efekty:
Je až pozoruhodné, s akou ľahkosťou sa autori RoNu dokázali vyhnúť použitiu hovoreného slova (s výnimkou niekoľkých momentiek v intre). Rise of Nations je nádhernou ukážkou, ako vyvíjať perfekcionistické hry bez zbytočných komplikácií, s použitím minimálnych zdrojov k dosiahnutiu perfektnej atmosféry.

Hudba:
Hudobný ignorant môjho razenia môže asi len ťažko odsudzovať kvality hudobných doprovodov, napriek tomu však musím prehlásiť, že RoN je na tom skutočne biedne. Intro je samozrejme ozvučené na päť z piatich bodov, no skladby v hre sú bez nápadu, vôbec sa nesnažia vystihovať svoju dobu... A akoby to nestačilo, ich neuspokojivé prevedenie kazia neodpustiteľné (hoci z pohľadu čitateľa len drobné) "chybičky" v programe. Obzvlášť nervydrásajúce sú momenty, keď hra zabudne na prechod medzi skladbami a do hráčových uší začnú prúdiť dve diametrálne odlišné melódie zároveň. Pre hlavu závislú na rocku a metale prakticky neznesiteľná situácia.

Inteligencia & obtiažnosť:
Vybalancovať náročnosť projektu takýchto rozmerov nie je nič jednoduché. Dôsledkom množstva kompromisov sú napríklad pravidlá navrhnuté tak, aby aj masa mušketierov dokázala poškodiť (zničiť) tank. Ústupky sa samozrejme podpísali aj na UI. Plne si hru vychutnáte len na vyšších obtiažnostiach (kde sa počítač nebojí použiť aj špeciálne schopnosti svojich generálov a špiónov), pretože tie ľahšie sú prakticky nehrateľne jednoduché. Počítač sa ani nepokúša správať ako oponent.

Záverečný verdikt: 
Rise of Nations je podareným debutom ambiciózneho tímu. Síce neprináša revolúciu v žánri, ale rozhodne sa nejedná ani o ďalší z nekonečnej rady RTS klonov. Je perfektnou ukážkou profesionálne vytvoreného troj-Áčkového titulu určeného pre široké masy; pokiaľ nepatríte medzi hard-core konzervatívnych hráčov, len ťažko na ňom nájdete vážnejšiu chybu. Rozhodne ho môžem len odporučiť.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

Neprehliadnite tiež

MATEMATICKÉ HÁDANKY

Matematická hádanka: Dokážete spravodlivo rozdať karty? (riešenie)

Niekedy môže byť rozdávanie kariet samostatnou hrou.

MATEMATICKÉ HÁDANKY

Matematická hádanka: Dokážete spravodlivo rozdať karty?

Niekedy môže byť rozdávanie kariet samostatnou hrou.

Aj BlackBerry chystá novinku, spolieha sa na osvedčený dizajn

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty - taká je výbava pre fanúšikov pracovných mobilov.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 436
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 853
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 245
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 711
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 611
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 574
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 458
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 836
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 249
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 180

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop