Vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside použili pri výrobe sklených vláken prírodné pavúčie vlákna. Sklené vlákna, ktoré vyvinuli, sa hodia do rýchlych optických obvodov a môžu výrazne zvýšiť výkon optických mikroskopov. Informoval o tom časopis Journal of Materials Chemistry.
Dodávateľom prírodného vlákna bol pavúk Nephila madagascariensis žijúci na Madagaskare. Tri centimetre dlhé a päť mikrometrov hrubé vlákna vedci opakovane namáčali do špeciálnej kremičitanovej zmesi. Silikát nechali vyschnúť a potom ho zahriali na 420 stupňov Celzia. Vlákno zhorelo, kremičitanový obal okolo neho sa scvrkol a vzniknutá rúrka mala priemer jeden až dva mikrometre.
Vedci chcú novú metódu otestovať s ázijským pavúkom druhu Stegodyphus pacificus, ktorý produkuje najtenšie vlákna na svete. Majú priemer asi dva nanometre a sú desaťkrát tenšie ako konvenčne vyrábané vlákna a 50-tisíc krát tenšie ako ľudský vlas.
Ultratenké sklené vlákna používajú biológovia na pozorovanie veľmi malých štruktúr. V blízkopoľových mikroskopoch sa vlákna s priemerom 100 nanometrov používajú ako šošovky.
(tasr)