SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Odmenili internetové stránky roka

Stránky Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a aukčný server eBay získali minulý týždeň najviac ocenení Webby Awards pre najlepšie internetové stránky tohto roka. V tridsiatich kategóriách sa o „internetových Oscarov“ uchádzalo 150 stránok. Slávno


Stránka www.hivstopswithme.org bojuje proti sociálnej stigmatizácií HIV-pozitívnych, ocenili ju hlasujúci surfisti v kategórii zdravie.

stná ceremónia sa tento rok prvýkrát neodohrávala so všetkou slávou v divadle, ale iba na internete. Podľa usporiadateľov sledovalo 20-minútové odovzdávanie trofejí prostredníctvom internetu viac ako 5000 ľudí na celom svete. V každej kategórii bola udelená cena poroty aj hlasujúcich internetistov. Porotu tvorí 500 členov Medzinárodnej akadémie digitálnych vied a umení (IADAS), v ktorej sú napríklad speváci David Bowie a Beck, šéf firmy Oracle Larry Ellison či autor kresleného seriálu Simpsonovci Matt Groening.

Obe ocenenia vo svojej kategórii získali napríklad najväčší internetový obchod Amazon.com, cestovateľská stránka Lonely Planet, server pre domácich majstrov Diynet.com, stránka NASA aj bizarná stránka s tancujúcimi mačiatkami RatherGood.com. Prestížnu cenu za technologický pokrok si odniesol webový server Apache, surfisti v tejto kategórii opäť stavili na istotu a vybrali Google. Najpopulárnejší vyhľadávač sa prekvapujúco môže pochváliť aj cenou za najlepšiu spravodajskú stránku - na jej príprave pritom nepracujú žiadni novinári a namiesto ich úsudku správy vyberá a triedi počítač.

V kategórii aktivizmus bola ocenená stránka ActforChange (www.workingforchange.com ), ktorá zastrešuje rôzne dobročinné iniciatívy. Vo svete humoru momentálne nemá podľa IADAS konkurenciu stránka GetYourWarOn.com so satirickými komiksmi na tému Vojny proti terorizmu, politiku najlepšie robí aktivistická stránka MoveOn.com. Vo vede teraz „letí“ Mars, preto je víťazstvo stránky ExploreMarsNow (www.exploremarsnow.org ) pochopiteľné.

Stránka Snapfish (www.snapfish.com) venovaná fotografiám získala Webby Award v kategórii nováčik roka. V tejto kategórii sa hodnotí najrýchlejšie sa rozvíjajúca stránka v USA. Siedmy ročník súťaže, ktorú organizuje Medzinárodná akadémia digitálnych vied a umení (IADAS), bol však ako celok medzinárodný, pretože výhercovia pochádzajú z 24 štátov.

(tb, tasr)

www.webbyawards.com

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ František Hodorovský.

Ako oligarcha sa nevnímam, vraví v prvom rozhovore, ktorý poskytol.


22 h
Elena Eleková

Sestry sú podozrivo ticho. Proste odchádzajú. Mnohé aj do vnútornej emigrácie.


22. sep
Kritický pohľad Michala Havrana.

Policajti si idú filmové triky.


22. sep
Ladislav Molnár.

Zachránil ho tréner Karel Brückner.


22. sep
Skryť Zatvoriť reklamu