
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
každý deň stravu bohatšiu o 10 percent kalórií. To je v súlade s dosiaľ nevysvetleným faktom, že pri narodení majú chlapci v priemere o 10 percent vyššiu hmotnosť ako dievčatá.
Ženy, ktoré čakajú chlapcov, majú denný príjem 9025 kilojoulov v porovnaní s 8259 kilojoulami u žien čakajúcich dievča. Prvá skupina žien zje o 8 percent viac bielkovín, o 9,2 percenta viac karbohydrátov, o 10,9 percenta viac živočíšnych tukov a o 14,9 percenta viac rastlinných tukov.
Ako napísal New Scientist, podľa Dimitrosa Trichopoulosa z Harvardskej univerzity tento výskum môže pridať ďalšie poznatky k mozaike pochopenia ciest, akými sa uberala evolúcia človeka. Trichopoulos viedol medzinárodný tím vedcov, skúmajúcich stravovacie návyky budúcich matiek.
U ľudí, tak ako u niektorých iných živočíchov, sú v priemere samčekovia väčší ako samičky. Veľkosť bola od dávnych čias dôležitým kritériom v boji o samičky, a väčší samčekovia víťazili v boji s menšími. Podľa Trichopoulosa sa toto súťaženie zrejme začína už v maternici. Súčasne to však neznamená, že by rozdiely v chuti do jedla mohli byť presným signálom o pohlaví novorodenca. Zistenia vedeckého tímu preto považuje jeho vedúci za biologicky veľmi dôležité, nie si je však istý, či budú mať v modernej spoločnosti aj praktické využitie. (ač)