Niektorí vedci sa nazdávajú, že voňavky, parfumy a iné aromatické omamné prchavé látky, obsiahnuté v sprejoch, sú tiež drogy. Nehovorí sa o nich však ako o drogách a každý ich má kedykoľvek pohodlne k dispozícii. Dokonca reklama ich vnucuje ako prostriedky úspechu, ochrany a sviežosti. Pritom je vedecky overený fakt, že voňavky a vône sa môžu zneužiť napríklad na ovplyvnenie psychiky a manipulovanie s vôľou zákazníkov v obchodoch a supermarketoch.
Vrcholom je, keď sa voňavky a vône označujú za liek proti najrôznejším chorobám (takzvaná aromaterapia, ktorú propagujú a komerčne úspešne zhodnocujú aj niektorí lekári). Je to podobné ako liečiť plačúce dieťa, ktoré bolí brucho, odvarom z makovíc. Nakoniec, veď aj v medicínskej praxi nie je až tak veľmi vzdialená doba, keď lekári aj oficiálna medicína považovali ópium za účinný liečebný prostriedok. Bolo by tragikomické, keby sa taká doba mala vrátiť ešte raz aj na začiatku 21. storočia.
Drogy sú vážnym problémom, nech už ide o drogy tvrdé, mäkké, zakázané, legalizované alebo legálne. Je pokrytecké formálne bojovať proti takzvaným tvrdým drogám, ktoré sú zakázané, a súčasne tolerovať alebo dokonca propagovať iné, masovo používané drogy, ktoré sa ľahko môžu stať nenápadnou vstupnou bránou do sveta budúcich drogových závislostí najmä u mládeže.
Drogy v cigaretovom dyme, voňavkách alebo v aromatických sprejoch musia užívať aj tí, ktorí ich užívať nechcú. Vyhnúť sa takémuto prostrediu, či už v domácnosti, na pracovisku, v doprave, školách, úradoch, obchodoch a vôbec na verejnosti je však dnes už prakticky nemožné. Považujem to za reálnu diskrimináciu ľudí, ktorí drogy užívať nechcú.
O cigaretovom dyme si dnes už nik nedovolí verejne vyhlásiť, že to nie je zdravie poškodzujúca a život ohrozujúca droga. Navrhujem medzi drogy zaradiť aj aromatické omamné prchavé látky obsiahnuté v masovo používaných voňavkách, parfumoch a aromatických sprejoch.
Autor: ĽUBOMÍR KMOTORKA