Londýn 9. júna (TASR) - Medzinárodný tím astronómov objavil nový typ galaxií. Ultrakompaktné objekty sú pravdepodobne zvyškami trpasličích galaxií, ktorým okolité galaxie "ukradli" ich vonkajšie hviezdy, uviedol časopis Nature.
Astronómovia rozdeľujú galaxie na niekoľko skupín. Okrem špirálových galaxií existujú napríklad veľké eliptické galaxie a trpasličie galaxie. Michael Drinkwater z University of Queensland v Brisbane a Michael Hilker z univerzity v Bonne sa však obávali, že súčasné techniky pozorovania môžu prehliadnuť slabo svietiace galaxie a preto začali podrobne prehľadávať kopu galaxií v súhvezdí Pec (Fornax).
Ich námaha sa vyplatila. Z niektorých objektov, ktoré sa doteraz považovali za hviezdy patriace do Mliečnej cesty, sa vykľuli malé galaxie v súhvezdí Pec, vzdialenom asi 50 miliónov svetelných rokov. Na týchto drobčekov sa vedci podrobnejšie pozreli Hubblovým vesmírnym teleskopom a zariadením Very Large Telescope na čílskej hore Cerro Paranal.
Prekvapujúce bolo zistenie, že kombinácia jasnosti, veľkosti a rýchlosti pohybu jednotlivých hviezd v týchto systémoch nezodpovedala žiadnym známym typom galaxií alebo hviezdokôp.
Objekty boli zato podozrivo podobné jadrám trpasličích galaxií. Drinkwater a jeho kolegovia sa domnievajú, že pôvodne to naozaj boli trpasličie galaxie, ktoré však pôsobením iných galaxií prišli o svoje vonkajšie hviezdy.
Trpasličie galaxie sú považované za pôvodné stavebné kamene vesmíru a aj v súčasnosti sú zastúpené v hojnom počte. Astronómovia však doteraz objavili oveľa menej takýchto trpaslíkov, ako predpovedajú kozmologické modely. Podľa Drinkwatera je tomu tak preto, že mnohé trpasličie galaxie sa buď spojili do kompaktnejších objektov a jednoducho ich prehliadame, alebo sú považované za hviezdy.