Čo bol najväčší vedecký objav či najvýznamnejší vedecký výskum v roku 2012 vo svete?
Ja si nesmierne cením úspech NASA, predovšetkým to, že sonda Curiosity mäkko pristála na Marse, a že nám posiela neuveriteľne zaujímavé informácie.
Ak by som mal svoj názor vymedziť oblasťou, v ktorej pracujem, tak za veľmi významný úspech považujem prípravu keramických materiálov z organometalických prekurzorov. Tento netradičný spôsob prípravy keramiky umožňuje dizajnovať vlastnosti materiálov na atomárnej úrovni syntézou prekurzorov. Takýmto spôsobom tím okolo môjho spolupracovníka a priateľa profesora Riedla z Technickej univerzity v Darmstadte pripravil membrány na separáciu vodíka ako aj oxidu uhličitého, materiály vhodné na anódy do lítiových batérií alebo membrány s antibakteriálnymi povlakmi na čistenie kontaminovaných vôd.
Čo bol najväčší vedecký objav či najvýznamnejší vedecký výskum v roku 2012 na Slovensku či v spolupráci so slovenskými vedcami?
Ak berieme ako kritérium záujem verejnosti, tak to bola celkom určite správa na webe SAV s nazvom: Koniec sveta určite nebude, ktorú vypracovali kolegovia z Astronomického ústavu SAV. V tejto správe v siedmich bodoch „polopatisticky“ vysvetlili, prečo nenastane koniec sveta 21.decembra 2012.
Ale vážne: za veľmi významný počin vo svete vedy považujem prácu kolektívu spolupracovníkov doc. Fedora Gömöryho (s kolegami zo Španielska) o experimentálnom potvrdení možnosti odtienenia magnetického poľa, ktorý vošiel do povedomia verejnosti pod názvom neviditeľný magnetický plášť. Táto práca bola v roku 2012 uverejnená v prestížnom časopise Science.
Čo bol najväčší slovenský vedecký objav či najvýznamnejší slovenský vedecký výskum za 20 rokov existencie samostatného Slovenska?
Takých prác je asi viac. Tie, ktoré ja považujem za veľmi významné sú tri či štyri.
Na prvom mieste je to výskum manželov Pastorekovcov, ktorí objavili gén kódujúci nádorovo-asociovaný proteín CA IX. V súčasnosti sa používa ako marker hypoxických nádorov a prognostický indikátor. Na túto problematiku majú niekoľko desiatok patentov.
Ďalším výskumom v mojom rebríčku sú práce Igora Lacíka, ktorý sa zaoberá enkapsuláciou pankreatických ostrovčekov pomalorozpustnými polymérmi. Výsledkom týchto prác by bolo významné zvýšenie kvality života pre ľudí postihnutých cukrovkou. Jeho výskum je v štádiu klinického overovania v USA.
Práce kolegov z Archeologického ústavu SAV sú verejnosti známe. Sú významné predovšetkým pre objasnenie a zdokumentovanie našej vlastnej histórie.
Či už ide o objavy v Bojnej, kde sa v hradisku Valy našlo množstvo cenných predmetov z obdobia Veľkomoravskej ríše, alebo nové rozsiahle nálezisko vo Vrábľoch – Fidvári, kde bola odkrytá najstaršia časť osady zo staršej doby bronzovej, reprezentovaná hatvanskou kultúrou.
Prečítajte si aj odpovede fyzika Dušana Bruncka.
Autor: ved