SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako žiť slobodne i navzdory pravidlám (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

ak niekto napise zle i/y tak to svedci zvacsa o tom ze ma malo nacitane a/alebo jeho materinska rec nebola slovencina a/alebo zije dlho v zahranici. Nic o moralek tam nevidim. Je to rovnake (ked nie mensie) faux-pas ako urobit preklep v cudzom slove nedajboze nevediet sa dorozumiet v nejakom aspon jednom cudzom jazyku.

ak clovek pride na pohovor (je jedno kde) kde treba vs a ktory nevie viest v anglictine (alebo inom jazyku) znamena ze ma nejaky problem.

ps. a k clanku, cim do krajsiej kocky cloveka okreseme tym krajsia dalsia tehla do steny sa moze pridat.
 
Hodnoť

Snáď, by bolo na mieste

rozlišovať, napríklad, aj písomný či ústny prejav osôb, ktorí sa prezentujú ako profesionáli, ktorých písanie či ústne vyjadrovanie sa je ich povolaním.

O čosi zhovievavejšie by sa mohlo nazerať na isté odchýlky od pravidiel, teda chyby pri četovaní, alebo na diskusných fórach.

Veď, tam určitú úlohu zohrávajú aj promptná reakcia na podnet, emócie, frustrácia, stres a pod.

Spätná kontrola napísaného textu býva časovo náročná.

Je to aj osobnostnou črtou pisateľa, že zvažuje formuláciu myšlienok a v okamihu nejakú pozmení a nestihne vymazať predošlú.
To sa mne, občas, stáva .

Aj mňa sem-tam svrbia prsty či zašramotia sa závity a by som najradšej opravila nejaké tie gramatické chyby, ale potom si poviem, že, ´ Nobody is perfect´a nechám to tak.
Je to aj istá profesionálna deformácia, ale snažím sa ju mať na uzde.

:-)

Kritickejšia bývam pri natrafení na chyby od novinárov. Najmä tí, z tlačových agentúr, sa ich dopúšťajú pomerne často.
Páči sa mi vyrovnaný a kultivovaný ústny prejav moderátora, p. Betinského, dobre sa počúval jeho podcast.
:-)
 
Hodnoť

 

Mrav . Morálka , Etika. Stale málo. Vychádza to z pohľadu jednotlivca na svet. Predstavte si žijete v paneláku. Na ľavo žije sused , ktorý neustále púšťa nahlas hudbu pred 22:00. Môže lebo ho v tom žiadny predpis neobmedzuje. Na právo je sused , ktorý si kúpil kvalitné slúchadlá a počúva hudbu cez slúchadla. Morálka vychádza z každého jednotlivca. A preto sa ľudia aj zvyknú zgrupovať po podobného náhľadu na morálku. Horšie je to keď sa tieto spoločenstvá navzájom križujú. Tu musí byť súčasťou mravov a etiky aj tolerancia. Nemá ma čo pohoršovať , že ma baba tak krátku sukňu že jej vidieť polky. Alebo vidím bozkávať sa dvoch chalanov. Ani jedno z toho ma nijak neobmedzuje. A preto musíme do mravov a etiky striktne vsunúť aj toleranciu aby sme šťastne žili. A to mnohí nedokážu. Žiju si vo svojej bubline morálky a nepripustia že niekto ju môže chápať inak. Keď to pritiahnem za vlasy, tak v prípad "roudies" je v súlade s ich morálkou pobiť sa na futbalovom zápase.
 
Hodnoť

Ten druhý nadpis

"Ako žiť slobodne i navzdory pravidlám" je určite lepší, ako "Je gramatická chyba vecou morálky ?". A teraz k meritu veci: čo sa týka gramatických chýb na internete - a je ich teda požehnane, tak to s morálkou nemá nič spoločné. Pretože je to vec vzdelania. Niekedy v minulosti stačilo veľa čítať. A nemuseli to byť len knihy, pretože aj noviny a časopisy mali svojich jazykových korektorov. Čiže v písanom texte sa gramatická chyba vyskytovala len výnimočne. Dnes na internete je tých chýb tak strašne veľa, že niekedy sa ani nedá porozumieť textu. Ale vzdelanie je aj v tomto článku len podružná téma. Nie o tom chcel autor písať. A ja si kladiem otázku. Sú vzdelanejší ľudia aj morálnejší ? Ako ktorí ...
 


Najčítanejšie na SME Tech