SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Našli najlepšie miesto na pozorovanie nočnej oblohy. Má to jeden háčik (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Runina a Nová Sedlica

Boli sme tam stanovať pred toto leto a musím povedať, že tá obloha je naozaj úžasná. Odporúčam.
 

Kto má pravidelne v noci nad hlavou

svetelný opar, sa z toho runinského nočného divadla môže pos.ať...
 
Hodnoť

 

Ja mám pri včelíne ideálne podmienky, len oči už akosi neslúžia.
 
Hodnoť

Hviezdy jagajú a

králiky množia :-).
 

Asi to

písal nejaký slovenský Maďar.
 
Hodnoť

Hviezdy jagajú

Hviezdy blikajú a planéty svietia trvale ale nie je to spôsobené atmosférou ale vzdialenosťou. Hviezdy sú trošku " ďalej " ako planéty.
 

Áno, vzdialenosťou

a s tým súvisí skutočnosť, že relatívne blízke planéty majú oveľa väčší uhlový rozmer ako ďaleké hviezdy. Technicky vzaté, hviezdy sú bodové zdroje a planéty sú plošné zdroje svetla, aj keď pre ľudské oko stále dosť malé. A plošné zdroje sú menej citlivé na vlnenie vzduchu.
 
Hodnoť

Planina

Sú výborné podmienky aj na Muránskej Planine.
 
Hodnoť

Keď som bol malý tak som si myslel,

že hviezdy naozaj blikajú. Teda, že sa rozsvecujú a takmer zhášajú. Lenže všimol som si, že vždy to tak nie je a niekedy blikanie chýba. Tak som usúdil, že to bude pozemskou atmosférou. Keď začali dávať upútavku na rozprávku na dobrú noc- deduško zažinajúci hviezdy, kde chvíľu blikajú, tak to bolo v súlade s detským nazeraním na nebeskú oblohu. No a takto sa vlní vzduch následkom tepla pred plošným zdrojom odrazeného slnečného svetla z Mesiaca. Presne tak som to videl mojim lacným hvezdárskym ďalekohľadom. https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť

Svetelný smog

To že máme parky tmavej oblohy je fajn ale problém je v tom, že nemajú žiadny právny status ani ochranu. Je to založené len čisto na báze dohody niekoľkých ľudí a dobrovoľnosti. Ak sa niektorý starosta alebo podnikateľ v takejto oblasti rozhodne postaviť priemyselný park s bielym LED osvetlením o sile stotisíc watov tak mu v tom nikto nezabráni a razom bude po parku. Skôr by sme sa mali všetci zamyslieť nad relevantným zákonom o svetelnom znečistení na úrovni Európskej únie. Určite by to bola výzva páni europoslanci ale iná cesta nebude, pretože to čo sa v dnešnej dobe deje v oblasti inštalácie LED svietidiel "na divoko" a kdekoľvek absolútne nekontrolovateľne už presahuje nemysliteľné. Krásny príklad sú automobilové fabriky - posledná Landrover v Nitre alebo nedávna rekonštrukcia osvetlenia v závode Mondi SCP v Ružomberku. Nainštalovali si reflektory tak ako im to vyhovuje a na okolie ***** pes. Nejaká protihluková alebo protioslnivá clona? Načo. Svietia šoférom do očí a ohrozujú ich životy. Trápi to Políciu SR? Netrápi. Kým nebude zákon nič sa nezmení.
 


Najčítanejšie na SME Tech